Για την ερχόμενη Δευτέρα (18/1, 18:00) ορίστηκε από τον ΕΣΑΚΕ η επανάληψη των 27,5΄΄ της αναμέτρησης Κηφισιά-Λαύριο για την 3η αγωνιστική στην Α1. Το Ανώτατο Συμβούλιο Επίλυσης Αθλητικών Διαφορών αποφάσισε την επανάληψη των τελευταίων 27,5΄΄, με το καλάθι του Δημήτρη Μαυροειδή (η μη καταμέτρηση του οποίου είχε ωθήσει την Κηφισιά να καταθέσει ένσταση) να μετρά κανονικά και να υπολογίζεται. Στο Ζηρίνειο, τη Δευτέρα, όταν θα βρεθούν στο παρκέ οι δύο αντίπαλες πεντάδες, το Λαύριο θα έχει κατοχή μπάλας, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 81-78 υπέρ της Κηφισιάς. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι παίκτες που είχαν δηλωθεί στο φύλλο αγώνα εκείνης της αναμέτρησης (24/10/2015).

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής στην Α1 είχε λήξει 79-82 υπέρ του φιλοξενούμενου Λαυρίου, το οποίο τότε μάλιστα είχε πανηγυρίσει την πρώτη ιστορική νίκη του στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ. Με τη λήξη αυτής, η Κηφισιά κατέθεσε ένσταση, υποστηρίζοντας πως έπρεπε να καταμετρηθεί το καλάθι, όταν το σκορ ήταν 79-78, με τον Μαυροειδή να ευστοχεί στο τέλος των 24΄΄ της επίθεσης. Οι διαιτητές έκριναν τότε ότι το καλάθι του Μαυροειδή ήταν εκπρόθεσμο.

Η σχετική ανακοίνωση του ΕΣΑΚΕ αναφέρει: «Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 104/17-12-2015 απόφαση του Ανώτατου Συμβουλίου Επίλυσης Αθλητικών Διαφορών τα τελευταία 27,5΄΄ του αγώνα μεταξύ των ομάδων Κηφισιά – Λαύριο της 3ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα επαναληφθούν την Δευτέρα 18/1 και ώρα 18:00 στο Κ.Γ.Ι. Ζηρίνης και θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από το NS1-NS1HD».

Η βαθμολογία, μετά την οριστική απόφαση για επανάληψη των τελευταίων 27,5΄΄ του αγώνα Κηφισιά-Λαύριο έχει ως εξής: