Ο Ολυμπιακός έδωσε το πρώτο του φιλικό και δέχτηκε την ήττα από την Ντούκλα Πράγας με σκορ 0-1. Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν καλοί στην τελική προσπάθεια και δέχτηκαν γκολ στην μοναδική ευκαιρία της τσεχικής ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε αρκετές ευκαιρίες, για να ανοίξει το σκορ. Στο 35ο λεπτό ο Χάρα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από σέντρα του Φορτούνη και έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0 σε κενή εστία. Στο 39΄ο Φορτούνης δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ντούκλα σε τετ-α-τετ και το 0-0 παρέμεινε.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και δημιουργήθηκαν λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η τσεχική ομάδα έκανε το 0-1 στο 87ο λεπτό, στη μοναδική της ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Γιούρεντιτς πλάσαρε ιδανικά τον Λόρια και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο σέρβος μέσος Ζντιέλαρ, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Κώστας Φορτούνης. Εκτός αποστολής έμεινε ο Ρομπέρτο Μποτία, λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο (46′ Λορία), Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Ζντιέλαρ (46′ Γιαταμπαρέ), Μπουχαλάκης (66′ Λάτσι), Ντομίνγκες (46′ Φουστέρ), Χάρα (46′ Κολοβός), Φορτούνης (65′ Γιαννιώτας), Πουλίδο (85′ Ολαϊτάν).

ΝΤΟΥΚΛΑ ΠΡΑΓΑΣ (Κόζελ): Ράντα, Γιέραμπεκ, Ματέι Χάνουσεκ, Μάρεκ Χάνουσεκ, Ποβάζανετς, Κάγιτς, Γιούρεντιτς, Μπέργκερ, Μπογκέλ, Στέτινα και Πρικρίλ.