Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Τουρκία και αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση την Φενέρμπαχτσε. Η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 3-2. Σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Κώστας Φορτούνης και Τσόρι Ντομίνγκες, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Πάρντο.

Η Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και πήρε από την αρχή της αναμέτησης την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η τουρκική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μούσα Σο. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε καλά και ο επιθετικός της Φενέρ έκανε το 1-0.  Στο 26΄ο Χάρα ανατράπηκε από τον Βολκάν Ντεμιρέλ και ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1. Έξι λεπτά αργότερα, ο Φερναντάο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Φενέρ με 2-1, μετά από κακή αντίδραση της άμυνας των ερυθρολεύκων. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρ μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στην επανάληψη, η Φενέρ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και έκανε το 3-1 με τον Ουγκάρ στο 65ο λεπτό. Η αδυναμία της άμυνας των ερυθρολεύκων ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι πολλές αλλαγές επηρέασαν τις δύο ομάδες. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με εξαιρετικό γκολ του Τσόρι Ντομίνγκες. Ο αργεντινός παιχταράς έκανε άψογο κοντρόλ και πλάσαρε ιδανικά για το 3-2 στο 89ο λεπτό. Το παιχνίδι τελείωσε με τη Φενέρ να πάιρνει τη νίκη με σκορ 3-2.

Ντεμπούτο για τον Ολυμπιακό έκανε ο Πάρντο, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Φορτούνης και Τσόρι Ντομίνγκες. Η άμυνα των ερυθρολεύκων έδειξε μεγάλη αδυναμία και η ενίσχυση είναι επιβεβλημένη για τους Πειραιώτες.