Ιδιαίτερη είναι η σημερινή μέρα, αφού ξεκινάει και ο «Βασιλιάς» των αθλημάτων των Ολυμπιακών Αγώνων, ο στίβος. Στη πρώτη ημέρα των αγώνων ξεκινούν την προσπάθεια τους τέσσερις πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας με δύο από αυτούς να μετέχουν στους απευθείας τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Ξεχωρίζει και ο αγώνας πόλο της Εθνικής ανδρών κόντρα στην οικοδέσποινα Βραζιλία, η οποία στο τελευταίο της ματς νίκησε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Σερβία.

Αναλυτικά:

Στίβος

Παρασκευή 12/8, 15:35

Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Υφαντίδου

Παρασκευή 12/8, 16:50

Έπταθλο (Γ): Ύψος

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Υφαντίδου

Παρασκευή 12/8, 17:10

Τελικός: 10.000μ (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αλεξία Πάππας

Παρασκευή 12/8, 20:30

Τελικός: 20χλμ βάδην (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Σάββατο 13/8, 02:35

Έπταθλο (Γ): Σφαιροβολία

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Υφαντίδου

Σάββατο 13/8, 03:20

Προκριματικά: Μήκος (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Μίλτος Τεντόγλου

Σάββατο 13/8, 04:05

Έπταθλο (Γ): 200μ

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Υφαντίδου

Κωπηλασία

Παρασκευή 12/8, 15:40

Θέσεις 7-12: Τετράκωπος (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Τετράκωπος βαριά (Γιάννη Χρήστου-Γιώργο Τζιάλλα-Γιάννη Τσίλη-Διονύση Αγγελόπουλο)

Άρση Βαρών

Παρασκευή 12/8, 16:00

Γκρουπ Β: 85κ (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Θεόδωρος Ιακωβίδης

Σκοποβολή

Παρασκευή 12/8, 16:30

Προκριματικά: Σκιτ (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Ευθύμης Μίτας

Κολύμβηση

Παρασκευή 12/8, 19:00

Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ)

Ελληνικές συμμετοχές: Νόρα Δράκου

Παρασκευή 12/8, 21:10

Προκριματικά: 4×100μ μικτή ομαδική (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Κριστιάν Γκολομέεφ – Ανδρέας Βαζαίος – Παναγιώτης Σαμιλίδης – Απόστολος Χρήστου

Σάββατο 13/8, 04:57

Ημιτελικά: 50μ ελεύθερο (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Δράκου

Ιστιοπλοΐα

Παρασκευή 12/8, 19:05

RS:X (Γ)

Ελληνικές συμμετοχές: Αγγελική Σκαρλάτου,

470 (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Παρασκευή 12/8, 19:15

RS:X (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Βύρων Κοκκαλάνης

Παρασκευή 12/8, 20:05

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου

Παρασκευή 12/8, 20:15

RS:X (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Βύρων Κοκκαλάνης

Παρασκευή 12/8, 20:30

470 (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Παρασκευή 12/8, 21:05

RS:X (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Αγγελική Σκαρλάτου

Παρασκευή 12/8, 21:15

RS:X (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Βύρων Κοκκαλάνης

Πόλο

Σάββατο 13/8, 01:30

Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Βραζιλία

Ελληνική συμμετοχή: Εθνική ομάδα πόλο ανδρών


loading...

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ