Μπορεί και να είναι ο καλύτερος τελικός Κυπέλλου στην Ελλάδα. Σαν σήμερα το 2009 ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στην κανονική διάρκεια, με την παράταση να ολοκληρώνεται 4-4.

Στη διαδικασία των πέναλτι και οι δύο βάρεσαν συνολικά 34. Ο Ολυμπιακός νίκησε στη ρώσικη ρουλέτα με 15-14, έχοντας πρωταγωνιστή τον Αντώνη Νικοπολίδη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, αρχικά θα αποκρούσει το πέναλτι του Πελετιέρι και στη συνέχεια θα πάει ο ίδιος στην άσπρη βούλα για να ευστοχήσει για το 15-14 στα πέναλτι και να χαρίσει το νταμπλ στον Ολυμπιακό.

Όσο για το τι έγινε στα 120 λεπτά του αγώνα; Η ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Μπλάνκο (4′, 8′). Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με τους Ντέρμπισάιρ (47′), Ντουντού (70′). Στο 89′, όμως, η ΑΕΚ έκανε το 3-2 με τρομερό γκολ του Σκόκο. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισα, εκ νέου, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον σούπερ Ντέρμπισάιρ.

Στην παράταση και το 102′ ο Γκαλέτι έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Σκόκο να κάνει το 4-4 και να στείλει το ματς στα πέναλτι.