Οι Καβαλίερς πήραν το ένα από τα δύο εισιτήρια για τους τελικούς της Ανατολής. Επιβλήθηκαν με 100-99 των Ατλάντα Χοκς, τους οποίους «σκούπισαν» στην ημιτελική σειρά με 4-0.

Ο Κέβιν Λοβ είχε 27 πόντους (8/15 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ, αλλά αυτός που «καθάρισε» το ματς ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πλέον οι «Καβς» θα έχουν τουλάχιστον δέκα μέρες ξεκούρασης, μέχρι να προκύψει ο αντίπαλός τους στους τελικούς της Ανατολής από το ζευγάρι των Χιτ-Ράπτορς (1-2). Σε κάθε περίπτωση, πάντως, θα έχουν πλεονέκτημα έδρας.

Οι Θάντερ νίκησαν με 111-97 τους Σπερς και έκαναν το 2-2 στην ημιτελική σειρά της Δύσης. Κι όλα αυτά ενώ οι Σπερς ήταν μπροστά στο σκορ, στις τρεις πρώτες περιόδους.

Ωστόσο ο Κέβιν Ντουράντ πήρε από το χέρι την ομάδα του ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στα playoffs με 41. Είχε 29 στο δεύτερο ημίχρονο με 10/13 σουτ και 17 στην τέταρτη περίοδο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 34-16 για τους γηπεδούχους.

Η σειρά μεταφέρεται στο Σαν Αντόνιο όπου την Τετάρτη θα γίνει το 5ο παιχνίδι.