Κακή βραδιά Αντετοκούμπο στο Μέμφις. Ο Ελληνας σταρ εκνευρίστηκε με τον διαιτητή, ζητώντας φάουλ, και τον στόλισε με διάφορα «κοσμητικά» με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγώνα.

Οι Μπακς ηττήθηκαν με 103-83 και στα μέσα του τέταρτου 12λέπτου, μια απόφαση του ρέφερι έβγαλε τον Αντετοκούμπο εκτός εαυτού, ενώ η έντονη διαμαρτυρία του είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του από το παιχνίδι.

Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 35 λεπτά και 28 δευερόλεπτα, σημείωσε 7 πόντους, έχοντας 2/10 δίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ και δύο λάθη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκριν με 21 πόντους και ο Μαρκ Γκασόλ με 15.

Στο άλλο ματς με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού ηττήθηκαν με 114-105 από τους Πέλικανς στη Νέα Ορλέανη. Ο Έλληνας σέντερ είχε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής καθώς έμεινε στο παρκέ μόλις για 7 λεπτά και δεν κατάφερε να σκοράρει.