Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Πρέμιερ Λίγκ επικρατώντας με 0-3 εκτός έδρας της Γουέστ Μπρόμγουιτς.

Η ομάδα του Μανουέλ Πλεγκρίνι πίεσε από την αρχή του παιχνιδιού και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ,με το πλασέ του Γιάγια Τουρέ να βρίσκει κόντρα στον Ντόουσον και να καταλήγει αργά και…»βασανιστικά» στην δεξιά γωνία του Μάιχιλ.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών ο Μπονί έχασε εξαιρετική αυκαιρία να κάνει το 0-2 για την Σίτι, όμως αυτό το πραγματοποίησε ο Γιάγια Τουρέ ο οποίος στο 24ο λεπτό μετά από το στρώσιμο του Μπονί έπιασε ένα ασύλληπτο φαλτσαριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Μάιχιλ για το 0-2.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πολίτες να χάνουν μια ακόμη ευκαιρία με τον Στέρλινγκ αυτή την φορά ο οποίος με πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και να πανηγυρίσει το πρώτο του επίσημο τέρμα με την φανέλα των πολιτών.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Στέρλινγκ να χάνει ακόμα μία ευκαιρία να χριστεί σκόρερ και με την Γουέστ Μπρόμ να αγγίζει από την πλευρά της δύο φορές το γκολ με τους Λάμπερτ και Μπεραχίνο.

Την εύκολη επικράτηση των «πολιτών» κλείδωσε ουσιαστικά ο Βινσέντ Κομπανί ο οποίος στο 59ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Γουέστ Μπρομ (Πούλις): Μάιχιλ, Τσέστερ, Ντόουσον, Λέσκοτ, Μπραντ, Μόρισον, Γκάρντνερ, Φλέτσερ, ΜακΛιν, Μπεραχίνο (80′ Mακμάναμαν), Λάμπερτ (74′ Ανιτσέμπε)

Μάντσεστερ Σίτι (Πελεγκρίνι): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ (80′ Ντεμιτσέλις), Φερναντίνιο, Νάβας, Σίλβα, Στέρλινγκ (74′ Νασρί), Μπονί (63′ Αγουέρο)