Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κάτω των 19 ετών που το περασμένο φθινόπωρο είχε γνωρίσει την συντριβή με 10-0 από την Ελβετία, γεγονός το οποίο έφερε πολλές αλλαγές και αρκετές ανακατατάξεις στην ομάδα, ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Euro U19, κερδίζοντας την Ουκρανία με 2-0 δείχνοντας πως οι παλιές κακές μέρες έχουν γίνει πλέον παρελθόν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

1272049

Οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα στον αγώνα της πρεμιέρας έδωσαν απαντήσεις σε όλους τους επικριτές τους! Η εθνική ομάδα δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο, επικράτησε με 2-0 των Ουκρανών και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους Ουκρανούς να πιέζουν τα καρέ της ελληνικής ομάδας, να χάνουν δύο τεράστιες ευκαιρίες (μία στο 13′ και μία στο 17′) με τον Κότσαρη όμως να δείχνει από νωρίς πως βρίσκεται σε μεγάλη μέρα!

HELLAS

Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης όμως, η Ελλάδα κατάφερε να σκοράρει όταν ο Κουλούρης βρήκε όμορφα τον Ορφανίδη ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για την εθνική μας. Μετά το 1-0, η Ουκρανία άρχισε και πάλι να πιέζει για το γκολ, όμως οι προσπάθειες τους έπεφταν πάνω στον Κότσαρη ο οποίος βρισκόταν σε τρομερή κατάσταση!

Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να εξακολουθούν να πιέζουν ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 57ο λεπτό ο Κότσαρης για μία ακόμη φορά κατέβασε τα ρολά τόσο στον Κοβαλένκο όσο και στον Μπεσέντιν κρατώντας το…μηδέν στην άμυνα ενώ πραγματοποίησε ακόμη μία μεγάλη επέμβαση τρία λεπτά αργότερα (60′) ξανά σε σουτ του Κοβαλένκο.

1ab38624f8e95071c07a595d81187e45_L

Από εκείνο το σημείο και έπειτα  η Ελλάδα κατάφερε να ανακτήσει λίγο την μπάλα στην κατοχή της και να ανέβει. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε ξανά κόντρα στην ρόη της αναμέτρησης να πετύχει δεύτερο γκολ όταν ο Ορφανίδης πέρασε μία πολύ ωραία μπαλιά στον Καραχάλιο και εκείνος με υποδειγματικό πλασέ έφραψε το 2-0 στο 76ο λεπτό! Σε εκείνο το σημείο σφραγίστηκε ουσιαστικά η νίκη της Εθνικής ομάδας!

Πλέον η εθνική έχει στραμμένη την προσοχή της στην αναμέτρηση της Πέμπτης με αντίπαλο την Αυστρία στο ‘AEL FC Arena’ στις 22:00 (τηλεοπτική μετάδοση από το Eurosport) και γνωρίζει πως με νίκη προκρίνεται και μαθηματικά στα ημιτελικά της διοργάνωσης που γίνεται σε Λάρισα, Βέροια και Κατερίνη.