Ο Παναθηναϊκός βγήκε νικητής στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο άδειο λόγω τιμωρίας, ΣΕΦ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 70-64 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραραν κυρίως από βολές ενώ οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Ο Πρίντεζης κρατούσε τους «ερυθρόλευκους» στο σκορ κι ενώ είχαν 2/15 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο. Από την άλλη πλευρά ο Φελντέιν ήταν αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Παναθηναϊκό, ενώ έγραψε και το 26-26 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε και αυτό ισόπαλο 44-44, με τους ηττημένους να είχαν τον Λοτζέσκι να σκοράρει και τους νικητές τον Φελντέιν και τον Πάβλοβιτς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο καθόρισε το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» είχαν ένα μεγάλο ξέσπασμα με σερί 15-0 και πήραν σοβαρό προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν έως το τέλος για να σημειωθεί το υπέρ τους 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 2, Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 19 (1), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης 2, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 14 (2), Αθηναίου 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 8, Γιάνκοβιτς 12 (1), Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 16 (1), Γκιστ 4, Καλάθης 6, Κούζμιτς 3.