Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε υπερασπίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιβλητική της νίκη με 4-0 την περασμένη Παρασκευή στο Σαν Μαμές, πήρε το 1-1 χθες το βράδυ στην Βαρκελώνη και κατέκτησε το Ισπανικό Σούπερ Καπ που είναι ο πρώτος της τίτλος μετά το 1984!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με…ορμή στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νου προκειμένου να κυνηγήσει το απίστευτο!! Να γυρίσει το 4-0 του Σαν Μαμές. Μόλις στο 6ο λεπτό οι Μπλαουγκράνα έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Πικέ να σημαδεύει το δοκάρι δείχνοντας έτσι στους Βάσκους ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν εύκολα.

Παρ’όλα αυτά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι , δημιουργώντας την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 38ο λεπτό όταν ο Εράσο νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κλαούντιο Μπράβο.

Τελικά οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια αφού στο 44ο λεπτό ο Ράκιτιτς μετά από σέντρα του από την δεξιά μεριά βρήκε τον Σουάρες ο οποίος με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μέσι και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να βάλει μπροστά στο σκορ την Μπαρτσελόνα.

Η Μπιλμπάο είχε τις πρώτες καλές ευκαιρίες στην επανάληψη με τα τελειώματα τον Σουσαέτα (54′) και Αντούριθ (56′) να καταλήγουν στα χέρια του Κλαούντιο Μπράβο.

Αυτή η φάση ήταν ουσιαστικά η αφορμή για να αποβληθεί στο 57ο λεπτό ο Ζεράρ Πικέ ο οποίος φαίνεται να ξεστόμισε μερικά…Γαλλικά εναντίον του βοηθού βλέποντας την άγουσα για τα αποδυτήρια!

Μετά ακολούθησαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την Μπαρτσελόνα με τους Πέδρο (57′) και Ράκιτιτς (59′) να χάνουν την ευκαιρία από κοντά να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους ενώ ακολούθησαν δύο προσπάθειες του Σουάρες (63′ σουτ εκτός περιοχής και 73′ πλασέ μέσα από την περιοχή) οι οποίες δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ιραιθόθ.

Στο 74ο λεπτό κρίθηκαν τα πάντα. Ο Ντε Μάρκος σέρβιρε με το κεφάλι στον Αντούριθ και εκείνος με διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-1 και ουσιαστικά κλείδωσε το τρόπαιο για τους Βάσκους.

Τέλος, στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε και ο Κίκε Σόλα για την Μπιλμπάο (είχε μπει μόλις έξι λεπτά νωρίτερα) αλλά πλέον δεν μπρούσε τίποτα να αλλάξει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Μπράβο, Αλβες, Πικέ, Μασεράνο, Ματιέ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (68′ Σάντρο), Ινιέστα, Πέδρο (68′ Μουνίρ), Μέσι, Σουάρες.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα (68′ Ελουστόντο), Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γουρπέγκι, Μπόβεδα, Εράσο, Μπενιάτ (83′ Μικέλ Ρίκο), Σουσαέτα, Αντούριθ (81′ Κίκε Σόλα).

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο