Η Ρόμα επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους στο Ολίμπικο αποτέλεσμα που βύθισε την μεγάλη κυρία του Ιταλικού ποδοσφαίρου στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ο Μίραλεμ Πιάνιτς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό ενώ ο Έντιν Τζέκο έκανε το 2-0 έντεκα λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα λεπτό νωρίτερα η «Γιούβε» είχε μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πατρίς Εβρά ο οποίος αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 87’ με τον Ντιμπαλά ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις, αλλά ο Σέζνι έκανε σπουδαία επέμβαση διατηρώντας την νίκη για την Ρόμα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

ΡΟΜΑ: Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ντιν, Κεϊτά, Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Ιάγο Φαλκέ (89′ Λιάιτς), Σαλάχ (77′ Ιτούρμπε), Τζέκο (94′ Ιμπάρμπο).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (72′ Ρομπέρτο Περέιρα), Μαρτίν Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Παντοΐν (75′ Κουαδράδο), Στουράρο, Πογκμπά, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (62′ Μοράτα).

ΓΚΟΛ: Πιάνιτς 61′ (1-0), Τζέκο 79′ (2-0), Ντιμπαλά 87′ (2-1)