Η Μίλαν προηγήθηκε 0-3 στο Friuli και παρότι αγχώθηκε από το 2-3 της Ουντινέζε, κράτησε το υπέρ της σκορ και πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη στο Κάμπιονατο.

Αν και η άμυνά της συνέχισε να δέχεται γκολ, η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς ήταν ξανά καλή στην επίθεση και πήρε μία νίκη η οποία θα μπορούσε να έχει έρθει με σαφώς μεγαλύτερη άνεση και όχι με την ψυχή στο στόμα.

Οι Ροσονέρι προηγήθηκαν 0-3 στο ημίχρονο αλλά με αλλαγή συστήματος και δύο γρήγορα γκολ στην επανάληψη, οι Τζεμπρέτε βρέθηκαν κοντά στο να υποχρεώσουν σε κάζο την αντίπαλό τους.

Βασικοί ήταν οι Μπαλοτέλι, Καλάμπρια, τις 6 σερί ήττες εντός έφτασε η Ουντινέζε ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ της ιστορίας της (Δεκέμβριος 1961).

Από νωρίς είχε γίνει γνωστό ότι ο Μπαλοτέλι θα πάρει φανέλα βασικού για το ματς του Friuli και χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να δικαιώσει τον «Μίχα» με έναν τρόπο που εκείνος συνήθιζε να σκοράρει.

Ο Super Mario με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Καρνέζη και στο 10′ από την εξαιρετική μπαλιά του Μοντολίβο ο Μποναβεντούρα έφυγε μόνος, κατέβασε και πλάσαρε τον Ελληνα keeper (0-2).

Το κέντρο της Ουντινέζε έμοιαζε υπό διάλυση και οι Ροσονέρι είχαν γίνει εύκολα το αφεντικό στον αγώνα.

Στο 24′ το σουτ του Μοντολίβο από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Μπάκα δεν μπόρεσε.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την Μίλαν αφού στις καθυστερήσεις ο Κρίστιαν Ζαπάτα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από κόρνερ του Μποναβεντούρα (0-3). Ο Ιταλός πολυσύνθετος άσος για δεύτερο σερί ματς έκανε γκολ-ασίστ.

Δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί κανείς ποια θα ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος. Ο Κολαντουόνο έβγαλε τον Πίρις και πέρασε στο ματς τον Ντούβαν Ζαπάτα και στο 51′ η Ουντινέζε μείωσε σε 1-3 με δεξί σουτ του Μπαντού μέσα από την περιοχή.

Επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μπήκαν για τα καλά στον αγώνα με τον Τερό να βγαίνει από αριστερά μέσα στην περιοχή και να δίνει πάρε-βάλε στον Ζαπάτα, ο οποίος μείωσε σε 2-3.

Η Μίλαν είχε σαφώς επηρεαστεί από την απότομη εξέλιξη, όμως απείλησε δύο φορές με Ντε Γιονγκ (60′) και Μποναβεντούρα (66′). Οσο η ώρα περνούσε, η Ουντινέζε ανέβαινε περισσότερο και οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο προσεκτικοί.

Στο 72′ ο Ντομίτσι έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά, στο 90′ το σουτ του Φερνάντες απέκτουσε ο Ντιέγο Λόπεθ και στο 91′ η κεφαλιά του Βαγκέ έφυγε έξω, με το 2-3 να προσφέρει ανακούφιση στην ομάδα του Μιχαΐλοβιτς.

Ουντινέζε (Στέφανο Κολαντουόνο): Καρνέζης, Ντομίτσι, Εντενίλσον, Πίρις (46′ Ντούβαν Ζαπάτα), Βαγκέ, Αλί Αντνάν (73′ Πασκουάλε), Ιτούρα (84′ Μαρκίνιο), Μπαντού, Φερνάντες, Ντι Νατάλε, Τερό.

Μίλαν (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Λόπεθ, Ντε Σίλιο, Ρομανιόλι, Κρίστιαν Ζαπάτα, Καλάμπρια (49′ Αλεξ), Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (64′ Πόλι), Μπαλοτέλι, Μπάκα (80′ Λουίζ Αντριάνο)