Όταν ξύπνησε, παρέσυρε την αντίπαλό της! Μια φορτσάτη Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, επικράτησε εύκολα 4-1 της αξιόμαχης Λεβάντε και διατηρήθηκε στην κορυφή με το απόλυτο (4×4).

Άνετη κι ωραία συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος η Μπαρτσελόνα.

Αν και στο πρώτο 45λεπτο δυσκολεύτηκε, στη συνέχεια… λύθηκε και ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Λεβάντε με το τελικό 4-1. Αποτέλεσμα που την διατήρησε μόνη πρώτη στην κορυφή της Primera Division με 4×4.

Και δεν ήταν κάποιο από τα αστέρια της που άνοιξε το δρόμο για ακόμη ένα τρίποντο.

Ήταν ο Μπαρτρά που στο 50′ επωφελήθηκε την τρύπα στην αντίπαλη άμυνα και την ωραία πάσα του Μέσι, για να γράψει από κοντά το 1-0.

Κάπου εκεί όλα έγιναν πιο εύκολα, με τον Νεϊμάρ πέντε λεπτά αργότερα να κλειδώνει οριστικά τη νίκη, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

«Λέο» είναι αυτός, θα την βάλει την υπογραφή του… Έτσι μετά την ασίστ, βρήκε και δίχτυα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, εκτελώντας ιδανικά το πέναλτι, κάτι που δεν έκανε λίγο αργότερα, αστοχώντας από την άσπρη βούλα (σε… εύκολο πέσιμό του είναι η αλήθεια).

Προσωρινά οι Λεβαντίνοι μείωσαν με τον Κασαδέσους, μετά τη νέα άστοχη έξοδο του Τερ Στέγκεν, ωστόσο ο τελευταίος λόγος άνηκε και πάλι στον Μέσι, ο οποίος με σόλο στο 90′ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.