«Απέδρασε» από την έδρα της Μπέτις η Λα Κορούνια, που επικράτησε με 2-1, έχοντας δημιουργό και σκόρερ τον Φαΐρ.

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λα Κορούνια, που επικράτησε της Μπέτις με 2-1 και «σκαρφάλωσε» στους 8 βαθμούς.

Η ομάδα του Βίκτορ Σάντσεθ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Καρτάμπια στο 54′, με ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή!

Όμως οι γηπεδούχοι είχαν άμεσα την απάντηση. Συγκεκριμένα, ο Πέτρος Ματέους Αραούχο κατάφερε να επαναφέρει τις ισορροπίες μόλις 5 λεπτά αργότερα.

Ο άλλοτε βοηθός του Μίτσελ στον Ολυμπιακό και νυν τεχνικός της Ντεπορτίβο, έκανε μέσα σε λίγα λεπτά και τις τρεις αλλαγές του, με στόχο να πάρει και προβάδισμα.

Μπόρχα, Χουανφράν και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας, πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και έδωσαν νέα πνοή στους φιλοξενούμενους.

Έτσι, λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 72′ η Λα Κορούνια πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Δράστης, ο δημιουργός του πρώτου γκολ, Φαΐρ, που χάρισε στην ομάδα του εξελίχθηκε σε μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Παρά την προσπάθεια αντίδρασης, αυτή τη φορά η Μπέτις δε βρήκε απάντηση, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους φιλοξενούμενος να πανηγυρίζουν ένα πολύτιμο εκτός έδρας «τρίποντο».

Αντίθετα, η Μπέτις μένει προβληματισμένη, ενώ χάνει και τον Φαν Ντερ Φάαρτ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας μετά από σύγκρουση με τον συμπαίκτη του, Ρούμπεν Κάστρο, χωρίς να έχει γίνει γνωστό το μέγεθος της ζημιάς.