Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-1

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην Primera Division παίρνωντας πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-1 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στο Σαν Μαμές παίρνοντας μια μικρή εκδίκηση για την απώλεια του Ισπανικού Σούπερ Καπ. Αρχικά ο Λιονέλ Μέσι αστόχησε (για πολλοστή φορά) σε εκτέλεση πέναλτι στο 30ο λεπτό. Το γκολ για τους Μπλαουγκράνα σημείωσε ο Λουίς Σουάρες στο 54ο λεπτό όταν δέχτηκε την μπάλα από τον Ζόρντι Άλμπα ο οποίος είχε δεχθεί εξαιρετική μπαλιά στην αριστερή πλευρά από τον Ιβάν Ράκιτιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Μπαλενθιάγα (50’ Μπόβεδα), Λαπόρτ, Ελουστόντο, Μπενιάτ, Ρίκο (63’ Γουρπέγκι), Εράσο, Σουσαέτα, Μερίνο (63’ Ιμπάι Γκόμεθ), Αντούριθ.

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Μπράβο, Αλβες (19’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μασεράνο, Βερμάελεν, Αλμπα, Μπουσκέτς (68’ Μπαρτρά), Ράκιτιτς, Ινιέστα, Ραφίνια (82’ Σάντρο), Μέσι, Σουάρες.

Σπόρτινγκ Χιχόν-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση παραχώρησε εκτός έδρας λευκή ισοπαλία στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν στο επίσημο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο της «βασίλισσας» και έχασε από πολύ νωρίς σημαντικό έδαφος στην κούρσα του τίτλου.

Έτσι η Σπόρτινγκ Χιχόν έγινε η δεύτερη «νεοφώτιστη» ομάδα που κόβει βαθμούς από την Ρεάλ Μαδρίτης στην Πρεμιέρα του Ισπανικού Πρωταθλήματος (Αλκογιάνο 2-1, 1947) ενώ ο Ράφα Μπενίτεθ από την άλλη έγινε ο τρίτος προπονητής στην ιστορία της «βασίλισσας» που ντεμπουτάρει με λευκή ισοπαλία (οι άλλοι δύο ήταν ο Αλμπερίβ το 1946 και ο Μουρίνιο το 2010).

Σπόρτινγκ Χιχόν (Αμπελάρδο Φερνάντεθ): Κουέγιαρ, Μπερνάρντο, Λόπεθ, Ερνάντεθ, Λόρα, Αλβαρεθ, Κάσες, Καρμόνα (86′ Ρασίντ), Τζόνι (78′ Μενέντεθ), Γκερέρο (71′ Μουνίθ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ράφα Μπενίτεθ): Κέιλορ Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Ντανίλο (86′ Καρβαχάλ), Κρόος, Μόντριτς, Ισκο (71′ Κόβατσιτς), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Χεσέ (56′ Χάμες Ροδρίγκες).

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λας Πάλμας 1-0

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για την Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία παρά το γεγονός πως δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιοση της επικράτησε 1-0 της νεοφώτιστης Λας Πάλμας στο Βιθένετε Καλδερόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αντουάν Γριζμάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από λανθασμένη εκτίμηση του πορτιέρο των φιλοξενούμενων, Λιθοαΐν ενώ οι νησιώτες άγγιξαν την ισοφάριση στο 57ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Σιμόν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Ραούλ Χιμένες, Γκοδίν, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς, Τιάγκο, Κόκε, Γκάμπι, Ολιβερ Τόρες (64′ Κορέα), Τζάκσον Μαρτίνες (58′ Φ. Τόρες), Γκριεζμάν (81′ Ραούλ Γκαρθία)

Λας Πάλμας (Πάκο Ερέρα): Λιθοαΐν, Αρτίλες, Αλκαράς, Μπιγάς, Σιμόν, Ντ. Καστεγιάνο (80′ Χοσέ), Χ. Καστεγιάνο, Βιέρα, Ερνάν (61′ Βιθέντε), Ροκέ (64′ Μόμο), Αραούχο.

Ράγιο Βαγιεκάνο-Βαλένθια 0-0

Μπορεί την περασμένη Τετάρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ η Βαλένθια να πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση να επικράτησε 3-1 της Μονακό και να βρίσκεται μια ανάσα από την είσοδο της στους ομίλους της διοργάνωσης δεν ισχύει όμως το ίδιο και για το πρωτάθλημα αφού οι νυχτερίδες στην Πρεμιέρα τους στην Λα Λιγκα παραχώρησαν εκτός έδρας 0-0 στην Ραγιο Βαγιεκανο και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης στο Πριγκιπάτο με την Μονακό…..

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν άλλα καμία από τις δύο δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Οι Νυχτερίδες σπατάλησαν τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες προκειμένου να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ ενώ ο Μανούτσο αστόχησε χιλιοστά μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων, σπαταλώντας την μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων.

Ράγιο Βαγιεκάνο: Τόνιο, Τίτο, Γιορέντε, Ζε Κάστρο, Μαρτίνεθ, Έμπερτ, Τρασόρας, Μπαένα, Μπεμπέ (73′ Φαρίνα), Μικού (67′ Μπανγκουρά), Μανούτσο.

Βαλένθια: Ράιαν, Κανσελό, Μουσταφί, Βέζο, Ορμπάν, Ντανίλο, Φουέγο, Ντε Πολ (73′ Ροντρίγκο), Μίνα (69′ Μπαραγάν), Νεγρέδο, Πιάτι (61′ Μπακαλί).