Ένα σπάνιο περιστατικό συνέβη στη Ζάκυνθο και την αναμέτρηση της ομώνυμης ομάδας με το Χανιά, που διεξήχθη για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το σκορ στο 2-1 τα Χανιά δεν τήρησαν το fair play και σκόραραν μετά απλο πλάγιο που έκαναν κι ενώ έπρεπε να δώσουν την μπάλα στους αντιπάλους τους. Πιο συγκεκριμένα στο 56′ ο Τσούτσης πήρε την μπάλα με τους αμυντικούς της Ζακύνθου να τον κοιτούν περιμένοντας την μπάλα, αλλά εκείνος προχώρησε και ανενόχλητος σκόραρε κάνοντας το 2-2.

Κάτι που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις του κόσμου, αλλά και των παικτών της Ζακύνθου που διαπληκτίστηκαν με αυτούς των Χανίων. Τελικά η παρεξήγηση λύθηκε, όταν οι φιλοξενούμενοι άφησαν τους γηπεδούχους να σκοράρουν, με τον Ζαϊρί στο 61′ να κάνει το 3-2. Και ενώ η Ζάκυνθος έχανε ευκαιρίες για να κάνει το 4-2, τελικά τα Χανιά έφτασαν στο 3-3. Στο 83′, ο Δεινόπαπας έπιασε ένα δυνατό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Όσο για τα υπόλοιπα γκολ στο 27′ ο Μπριλάκης έκανε το 0-1, στο 34′ ο Ναζίμ το 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαϊρί το 2-1.