Μετά την ισοπαλία με την Μπορντό (2-2) την προηγούμενη εβδομάδα, η Παρί έχασε άλλους δύο βαθμούς με αντίπαλο την Ρεμς.

Ή μάλλον κέρδισε έναν βαθμό, καθώς ο Καβάνι ισοφάρισε μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ των γηπεδούχων στο τέλος για το τελικό 1-1, που πάντως δεν ρίχνει τους Παριζιάνους από την κορυφή.

Οι παίκτες του Μπλαν είχαν την πρωτοβουλία από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ο Ιμπραΐμοβιτς, όμως, δεν ήταν σε καλή μέρα και αυτό στοίχισε στην Παρί, που προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Ο Κουρζάβα απείλησε πρώτος στο 5’, ενώ στο 15’ ο Παστόρε βρήκε δίχτυα, για να δει το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ σε μία οριακή φάση.

Στο 17’ ήταν η σειρά του Λαβέτσι να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σινιορίνο έσωσε στην γραμμή, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλά στην αντεπίθεση, με τον Ντε Πρεβίλ να έχει δοκάρι στο 41’, ενώ στο 39’ οι φιλοξενούμενοι είδαν ακόμη ένα γκολ τους να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ του Λούκας.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους Παριζιάνους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά την Ρεμς να παραμένει επικίνδυνη.

Στο 47’ το σουτ του Ιμπραΐμοβιτς πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 58’ ο Πλασίντ έβγαλε στη γραμμή την κεφαλιά του Μαρκίνιος, πριν το σουτ του Σουηδού περάσει άουτ!

Στο 62’ ο Βεράτι έκανε το μακρινό σουτ, ο Πλασίντ έβγαλε και ο Ιμπραΐμοβιτς προ ουσιαστικά κενής εστίας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, πριν απειλήσει ξανά από μακριά στο 65’!

Αφού η Παρί δεν κατάφερε να βρει το γκολ, το έκανε η Ρεμς. Ατομική ενέργεια του Ντε Πρεβίλ από δεξιά και ασίστ στον Σιμπατσέ, που σε κενή εστία έκανε το 1-0!

Το προβάδισμα των γηπεδούχων, όμως, κράτησε ελάχιστα, καθώς στιγμές αργότερα μετά από ωραίο συνδυασμό και ακόμη πιο ωραία ασίστ του Παστόρε, ο φορμαρισμένος Καβάνι έκανε το 1-1!

Η τελευταία ευκαιρία χάθηκε για τους Παριζιάνους στο 87’, όταν η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα πέρασε άουτ, για να μείνει η ισοπαλία μέχρι το τέλος.