Ο Βαλμπουένα ήταν κόκκινο πανί για οπαδούς και παίκτες (ο Αλεσαντρινί αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα στον μέσο των λιονέ) και η Μαρσέιγ έμεινε στο 1-1 με την Λιόν.

Μεγάλο ντέρμπι στην Μασσαλία, όπου η Μαρσέιγ υποδέχθηκε την Λιόν. Ο Ματιέ Βαλμπουένα επέστρεψε στο γήπεδο, όπου δοξάστηκε ως «προδότης» και αποτέλεσε κόκκινο πανί τόσο για τους οπαδούς όσο και για τους παίκτες των γηπεδούχων.

Το ματς τα είχε όλα. Πάθος, δύναμη, σκληρά μαρκαρίσματα και γκολ, με τους Φωκαείς να καταφέρνουν να σώσουν τον βαθμό.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μπαραντά να απειλεί πρώτος από μακριά στο 8’ για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο γκολ με την πρώτη τους ευκαιρία.

Στο 23’ ο Λακαζέτ κέρδισε το πέναλτι από τον Μανταντά και ο ίδιος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-1!

Στο 29’, μάλιστα, ο Γάλλος επιθετικός θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να ακολουθήσει η διπλή ευκαιρία της Μαρσέιγ στο 35’ με Μπατσουάγι και Λούκας Σίλβα και η αποβολή του Αλεσαντρινί στο 44’ με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Βαλμπουένα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν υπήρχαν φάσεις, με τους παίκτες του Φουρνιέ να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, για να τελειώσουν το ματς.

Στο 62’ ο Βαλμπουένα πήγε να εκτελέσει το κόρνερ, όμως δέχθηκε κύμα αντικειμένων, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για περίπου 20 λεπτά.

Όταν ξεκίνησε και πάλι ο Νκουντού έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 67’, με τον Λόπες να σώζει, πριν ο Ρέκικ κάνει το 1-1 στο 68’ μετά από κόρνερ του Μπαραντά!

Το ματς άνοιξε, το γκολ του Μποβιού στο 73’ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ οι λιονέ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος, όταν αρχικά στο 85’ ο Μανταντά έσωσε την Μαρσέιγ στο σουτ του Ζαλέ από κοντά, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Βαλμπουένα στο 1’ των καθυστερήσεων πέρασε λίγο άουτ, για να μείνει το 1-1 μέχρι το τέλος.