Πενήντα τέσσερα (54) χρόνια είχε να χάσει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τέσσερις αγώνες στη σειρά και 26 να περάσει σε τόσο δύσκολη θέση την Boxing day.

Η ήττα (2-0) από την Στόουκ στο Britannia επιβεβαίωσε ότι οι «κόκκινοι διάβολοι» είναι σε κρίση. Κανείς δεν ξέρει πλέον εάν αρκεί η αποχώρηση του Λουίς Φαν Γκάαλ από την ηλεκτρική θέση του Old Traford , προοπτική που φαίνεται σχεδόν βέβαιη.

«Καμια φορά μία ομάδα δεν είναι ανάγκη απολύσει ένα προπονητή, γιατί είναι εκείνος που αποφασίζει από μόνος του να το κάνει αυτό,» είπε ο Ολλανδός προπονητής και
οι Αγγλοι πιστεύουν ότι σύντομα θα ακολουθήσει παραίτηση. Ο Ζοσέ Μουρίνιο είναι στην…γωνία και το όμορφο είναι πως την Δευτέρα στο Old Trafford, θα είναι η Τσέλσι που θα βρεθεί απέναντι στην Γιουνάιτεντ. Δίχως άλλο μία σύμπτωση διαβολική.

Η Στόουκ του Μαρκ Χιουζ έφτασε στη νίκη στα πρώτα 26 λεπτά, με τα γκολ των Μπόγιαν Κρκιτς (19) και Μάρκο Αρναούτοβιτς (26). Ο Ρούνει δεν ξεκίνησε και μπήκε μόνο σαν αλλαγή στην επανάληψη.

Η ήττα αυτή ήταν η τρίτη στη σειρά στην Premier, μετά απο αυτές εκτός από Μπόρνμουθ και Νόριτς, που γίνεται τέσσερις με εκείνη στο Champions League από την Βόλφσμπουργκ.

«Σίγουρα η κατάσταση είναι πιο δύσκολη, γιατί είναι πλεόν τέσσερις οι αγώνες που έχουμε χάσει,» πρόσθεσε ο Φαν Γκααλ μιλώντας στο Sky Sports. «Είναι μια άλλη κατάσταση, θα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε».