Ο ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Τούμπα πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-0 της Δανέζικης Μπρόντμπι και εξασφάλισε από χθες ουσιαστικά την είσοδο του στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ.

Το σκόρ για τους Θεσσαλνικείς άνοιξε ο Ρόμπερτ Μακ ο οποίος έπειτα από γύρισμα του Κωνσταντινίδη δεν λάθεψε και νίκησε τον Ρόνοου.

Το δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 36ο λεπτό όταν ο Πέλκας με πολύ όμορφο σουτ «κρέμασε» τον τερματοφύλακα των Δανών Ρόνοου.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε όπως ακριβώς και στο πρώτο. Με σκοπό να σκοράρει! Το πετυχε στο 51′ όταν ο Ροντρίγκες έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Ρόμπερτ Μακ έγραψε από κοντά το 3-0, το οποίο θα μπορούσε να είχε έρθει και νωρίτερα.

Ο ΠΑΟΚ από εκείνο το σημείο και μετά με τον δείκτη του σκορ στο 3-0 έριξε φυσιολογικά τον ρυθμό του αγώνα (μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε ακόμη στο ξεκίνημα της σεζόν) και το μόνο που κατάφερε στο υπολοιόμενο χρονικό διάστημα ήταν να σκοράρει άλλες δύο φορές με τον Ρόμπερτ Μακ στο 80ο και το 82ο λεπτό ενώ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Κάτσε έχασε την ευκαιρία να χρηστεί σκόρερε αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μυστακίδης!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Μαλεζάς, Βίτορ, Κόστα, Κωνσταντινίδης (Κοροβέσης 84΄), Κίτσιου, Τζιόλης, Μακ, Ροντρίγκες (Μυστακίδης 72΄), Πέλκας (Σαββίδης 66΄), Κάτσε.

Μπρόντμπι: Ρένοβ,  Άλμπρεχτσεν, Χολστ (Ντούμιτς 42΄), Λάρσον, Ντουρμίσι, Άγκερ, Έρνσκοβ, Φίρι (Νόργκααρντ 75΄), Πούκι, Έρικσον, Ελμάντερ (Σβαρτς 58΄)