Την επόμενη εβδομάδα το Τσάμπιονς Λιγκ και το Γιουρόπα Λιγκ μπαίνει ξανά στη… ζωή μας. Ο Ολυμπιακός στο Τσάμπιονς Λιγκ και οι ΠΑΟΚ, Αστέρας Τρίπολης στο Γιουρόπα Λιγκ, θα δώσουν ματς για την δεύτερη αγωνιστική.

Έτσι ενδιαφέρον παρουσιάζει η αγωνιστική δράση των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων στα πρωταθλήματα τους.

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε εκτός έδρας την νεοφώτιστη Ντάρμσταντ και δε δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0. Τα γκολ της πέτυχαν οι Βιδάλ (20′), Κομάν (62′), Ρόντε (63′). Ήταν 5η νίκη στην μπουντεσλίγκα σε ισάριθμα παιχνίδι.

Η Άρσεναλ έδωσε εκτός έδρας το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, χάνοντας 2-0. Είχε παράπονα από τη διαιτησία ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με εννέα παίκτες. Βρίσκεται στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς, μετά τις 6 πρώτες αγωνιστικές.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ έμεινε στο εκτός έδρας 0-0 με αντίπαλο την Χάιντουκ Σπλιτ και με την συμπλήρωση 10 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα βρίσκεται αήττητη (5 νίκες, 5 ισοπαλίες) στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Οι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 3-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και έκανε στο «πέντε στα πέντε» στην μπουντεσλίγκα, συγκατοικώντας στην κορυφή με την Μπάγερν Μονάχου. Τα γκολ της πέτυχαν οι Χόφμαν (19′), Καγκάουα (58′), Ομπαμεγιάνγκ (74′ πεν.).

Η Κρασνοντάρ γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Ουράλ με 3-1. Προηγήθηκε με τον Αχμέντοβ, στο 22ο λεπτό. Ωστόσο η Ουράλ ισοφάρισε στο 36ο λεπτό με τον Ποντεμπερεζέκιν, πήρε το προβάδισμα στο 69ο με τον Ασεβέδο και «σφράγισε» τη νίκη με 3-1 στο 74ο λεπτό με τον Φοντανέγιο.

Μετά από 9 αγωνιστικές στην πρώτη κατηγορία του ρωσικού πρωταθλήματος, η Κρασνοντάρ είναι στην 9η θέση με 12 βαθμούς.

Η Γκαμπάλα νίκησε με 1-0 στη Σουμγκαγίτ για την πέμπτη αγωνιστική του αζέρικου πρωταθλήματος. Το γκολ πέτυχε ο Γκάι με πέναλτι στο 90’+2. Βρίσκεται στην 2η θέση με την Ίντερ Μπακού έχοντας 10 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Καραμπάγκ.

Οι αντίπαλοι του Αστέρα Τρίπολης

Η Σάκε νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Στουτγκάρδη με σκόρερ τον Σανέ στο 53′. Έτσι ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας στην μπουντεσλίγκα με 10 βαθμούς, όσους έχουν και η Κολωνία (5η), Ίνγκολσταντ (6η).

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 την Δόξα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καβενάγκι στο 13ο λεπτό. Κράτησε την ομάδα του στην πρώτη θέση του κυπριακού πρωταθλήματος μαζί με τις ΑΕΚ, Ανόρθωση.

Εξαιρετική η Σπάρτα Πράγας στο τσέχικο πρωτάθλημα. Επιβλήθηκε με 4-0 της Σίγκμα Όλομουτς. Τα γκολ της σημείωσαν οι Χούσμπαουερ (13′), Λάφατα (25′) και Ντόκαλ (36′ πεν., 75′). Βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας, ούσα αήττητη με 5 νίκες στα 7 παιχνίδια της.