Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον Παναθηναϊκό στους ομίλους του Europa League. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην Λεωφόρο με 2-1 από τον Άγιαξ.

Κι όλα αυτά ενώ η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ξεκίνησε ιδανικά το ματς, αφού κατάφερε να προηγηθεί, νωρίς, στο σκορ, με τον Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός σκόραρε μόλις στο 5ο λεπτό.

Ωστόσο μετά τα πρώτα 25 λεπτά ο Άγιαξ ανέβασε στροφές και στο 34′ ο Μπερτράν Τραορέ, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ιβανόφ, που δεν έκανε σωστή πάσα, για να ισοφαρίσει.

Στο 66′ νέο λάθος του Παναθηναϊκού, με τον Μέστο να κάνει πέναλτι στον Ντάικς. Ο Κλάασεν εκτέλεσε, ο Στιλ απέκρουσε με το πόδι, αλλά ο Ρίντεβαλντ, πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 1-2.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες, λόγω αποβολών των Ιβανόφ (στο 69′), Γουακάσο (90′), ενώ αποβολή είχε και ο Άγιαξ στο 79′ με τον Ζίγες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Ιβανόφ, Μολέντο, Κουτρουμπής (68′ Βιγιαφάνιες), Χουλτ, Λεντέσμα (64′ Λέτο), Γουακάσο, Ζέκα, Λουντ (72′ Σάμπα), Μπεργκ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντάβινσον Σάντσες, Φίρχεφερ, Ντάικς, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν (90′ Σόνε), Γκούντελ, Ζιγές, Γιουνές (86′ Σινγκράβεν), Μπερτράν Τραορέ (72΄Ντόλμπεργκ).
ΠΑΟΚ – ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 0-0

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια, το φαβορί του ομίλου του Φιορεντίνα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0, αν και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη.

Ο Γκάρι Ροντρίγκες έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 85′ μετά από ωραία του ενέργεια, αλλά το τελείωμα ήταν άσχημο, σουτάροντας πάνω στον Ταταρουσάνου.

Βέβαια ευκαιρίες είχε και η Φιορεντίνα για να σκοράρει με τον Γλύκο στο 24′ αλλά και το 52′ να κάνει μεγάλες αποκρούσεις σε σουτ του Μπαμπακάρ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Τσίμιροτ, Κάνιας, Πέλκας (Σάχοφ 57′), Ροντρίγκες, Τζάλμα (Κρέσπο 57′) και Αθανασιάδης (Τιάμ 79′)

Φιορεντίνα: : Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Αστόρι, Τόμοβιτς, Ολιβέρα, Μπάντελ, Μπόρχα Βαλέρο, Σαλσίδο (Μπερναντέσκι 74′), Iλισιτς (Σάντσες 62′), Κάλινιτς και Μπαμπακάρ (Τέγιο 76′)