Δεν ξεκίνησε καλά ο Παναθηναϊκός την προημιτελική σειρά με την Λαμποράλ Κούτσα για την Euroleague. Πιο συγκεκριμένα γνώρισε βαριά ήττα με 84-68. Το δεύτερο παιχνίδι, πάλι στη Βιτόρια, είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή.

Οι «πράσινοι» ήταν μέσα στο ματς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά αποσυντονίστηκαν από τους γηπεδούχους και πολλές φορές δεν είχαν πλάνο να τους αντιμετωπίσουν.

Από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Βάσκοι πήραν διψήφια διαφορά και μάλιστα έφτασαν στο +22 (64-42), με το τριφύλλι απλώς να μετριάζει κάπως το εύρος της ήττας στα τελευταία λεπτά όπου οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν.

Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Άνταμς, 15 είχε ο Μπουρούσης και 11 ο Τζέιμς για την ομάδα της Βασκονίας, η οποία «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό με 13/33 τρίποντα, την ώρα που η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε το… απελπιστικό 3/19.

Για τον Παναθηναϊκό 21 πόντους είχε ο Ραντούλιτσα, ενώ ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε μόλις 9 λεπτά. Επίσης οι περιφερειακοί Γουίλιαμς, Φελντέιν είχαν 7 και 2 πόντους αντίστοιχα.