Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ερυθρού Αστέρα, 74-63, στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα του, σε τρεις αγωνιστικές, στη φάση των «16» της Euroleague. Αντίθετα για τους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη. Μεγάλο το πρόβλημα στην επίθεση για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που είχε  μόλις 48% στα δίποντα και 12% στα τρίποντα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με 38-34 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός έπαθε καθίζηση , οπότε κι η διαφορά άνοιξε υπέρ του Ερυθρού Αστέρα που συνέχισε να περιορίζει σημαντικά τα ατού του «τριφυλλιού», την ώρα που τα περιφερειακά σουτ συνέχισαν να βρίσκουν το σίδερο (2/15).

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (36-46 στο 24’15»), με τον Στέφαν Γιόβιτς να έχει, εν τω μεταξύ, δύο τρίποντα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μάλιστα στο 37ο λεπτό (53-66), κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο άστοχες βολές του Δημήτρη Διαμαντίδη. Όλα πήγαιναν στραβά για τους «πράσινους», οι οποίοι δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πρώτη εντός έδρας ήττα για το Top 16 (63-74), την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη β’ φάση της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-38, 48-54, 63-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης, Ραντούλιτσα 12, Φελντέιν 12, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 15, Καλάθης 7, Παπαγιάννης 4, Κούζμιτς 5.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9, Ντάνγκουμπιτς 6, Λάζιτς 11, Σίμανιτς, Μίσιτς 5, Σιμόνοβιτς 5, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 9, Μίλερ 4, Τσίρμπες 12, Στίματς 11.