Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 76-61 της Τσεντεβίτα στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα. Το ματς έγινε στο κλειστό του Ηρακλείου «Δύο Αοράκια», αφού ο Ολυμπιακός ήταν τιμωρημένος.

Πρώτο… βιολί για τους «ερυθρόλευκους» ο Πάτρικ Γιανγκ, που έπαιξε και για τους Χάντερ, Μιλουτίνοφ, οι οποίοι ήταν εκτός λόγω τραυματισμού.

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 τάπες, ο «υπαρχηγός» των πρωταθλητών Ελλάδας είχε 20 πόντους, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους Κροάτες ήταν ο Πούλεν με 18 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20 χωρίς να προσέχουν στην άμυνα. Κάτι ανάλογο έγινε και στη δεύτερη περίοδο, αλλά ένα 3λεπτο ξέσπασμα έκανε το 31-24. Ωστόσο η Τσεντεβίτα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να περάσει μπροστά με 33-35 για να έρθει ο Γιαγκ να ξεσηκώσει και τους υπόλοιπους με τα καρφώματα του για να πάει ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο με σκορ 38-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεντεβίτα με μεγάλα καλάθια των Πούλεν, Ουάιτ προηγήθηκε και με 43-47. Εκεί μίλησε ο Πρίντεζης και στη συνέχεια οι Λοτζέσκι, Αγραβάνης για να ισοφαρίσουν και να πάνε το σκορ στο 57-48.

Με το τρίποντο του Λοτζέσκι στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πήγε την υπέρ του διαφορά στο μέχρι εκείνη τη στιγμή μέγιστο +12 (60-48). Η Τσεντεβίτα μείωσε 60-50, αλλά σημείωσε καλάθι ύστερα από περίπου οκτώ λεπτά (μετρώντας από την τρίτη περίοδο). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Ελλάδας συντηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (67-55). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Κροάτες δεν έδειχναν τη δύναμη να επιστρέψουν και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη με το τελικό 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 57-48, 76-61

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 16, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 5 (1), Στρόμπερι, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 11 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 14 (3), Αθηναίου.

Τσεντεβίτα (Μρσιτς): Πούλεν 18 (4), Ουάιτ 8, Ζούμπτσιτς 16 (1), Πίλεπιτς 2, Μπάμπιτς 2, Ζγκάνετς, Μούσα 4, Μπίλαν 10, Μαζάλιν, Γκόρντιτς, Ζόριτς 1, Αράποβιτς.