Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός για να πάρει τη νίκη με 69-66 μέσα στη Σμύρνη κόντρα στην Καρσίγιακα.

Για τους «πράσινους» ήταν και η πρώτη εκτός έδρας ενώ συνολικά ήταν η 3η στα 7 παιχνίδια και παρέμειναν έτσι σε τροχιά πρόκρισης στο Top 16.

Καθοριστικός Καλάθης με μεγάλο τρίποντο για το 67-64, τάπα του Γκιστ στην επόμενη φάση, κομβικός καθ’ όλη τη διάρκεια ο Φελντέιν και κάπως έτσι ήρθε το ροζ φύλλο αγώνα, παρά τα 18 λάθη και την… αυτοχειρία που έδειξαν οι πράσινοι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-9, ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 36-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κάρτερ, Άιβερσον έβαλαν στο κόλπο την Καρσίγιακα, που έπαιξε και άμυνα με αποτέλεσμα να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο χάνονας με 9 (41-50) από τον Παναθηναϊκό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε χαμός με την Καρσίγιακα να φέρνει στο ματς στα ίσια (64-64) με μεγάλο τρίποντο του Κάρτερ.

Τα πάντα ήταν στην κόψη του ξυραφιού κι εκεί βγήκε μπροστά ο… ηγέτης Καλάθης! Με νέα «βόμβα» από τα 6,75 έφερε το 64-67, ο Γκιστ στα «καπάκια» έσκασε τάπα στον αντίπαλό του και οι βολές του Φελντέιν κλείδωσαν στο τελευταίο λεπτό την απόδραση, με το τελικό 64-69!

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Αλτιντίγκ 12 (1), Κάρτερ Τζάστιν 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ Τζος, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3