Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 59-52 της Λαμποράλ Κούτσα, σημειώνοντας την 5η νίκη του στους ομίλους της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση του ομίλου τους ενώ εξασφάλισαν την πρόκριση στο Top 16.

Σε ένα ματς όπου αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Γιανγκ, τον άρρωστο Μιλουτίνοφ, ενώ αποχώρησαν με διάστρεμμα οι Σπανούλης, Παπαπέτρου. Οι κατάσταση των δύο τελευταίων θα γίνει γνωστή σήμερα.

Χάρη σην εξαιρετική του άμυνα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο ματς ενώ έβαλε μεγάλα καλάθια στην επίθεση, φτάνοντας τη διαφορά και στο =14 (36-22) στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμποράλ μπήκε… ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ένα σερί 4-0 (36-26). Όμως, αφού… συνήλθαν, οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν τη γνωστή τους άμυνα, φτάνοντας ξανά στο +14 (40-26) στα μισά.

Στο 4ο δεκάλεπτο η κούραση των παικτών του Ολυμπιακού έπαιξε ρολο και η Λαμποράλ μείωσε στους 4 πόντους (51-47) αλλά και στους δύο. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά τα μεγάλα τρίποντα των Μάντζαρη και Αθηναίου, πήγαν τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (57-51) και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 36-22, 46-39, 59-52

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10, Στρόμπερι 6, Χάκετ 6, Αθηναίου 6 (1), Αγραβάνης 6, Τσαϊρέλης 2, Μάντζαρης 9 (2), Αγραβάνης 6.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς, Κοζέρ 2, Πλάνινιτς, Σενγκέλια, Χάνγκα 6, Μπουρούσης 16, Μπλάζιτς 11 (1), Ντιόπ 1, Τιγί, Άνταμς 11 (1), Κορμπάτσο 5 (1).