Πρεμιέρα με ήττα έκανε ο Παναθηναϊκός στην Euroleague. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 81-70 στη Ρωσία από την Λοκομοτίβ Κουμπάν στον πάγκο της οποίας κάθεται ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν (πολύ) ευάλωτη αμυντικά, δεν είχε αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεση, υπέπεσε σε πολλά λάθη (15) και… καταρρέοντας απ’ το 35′ κι έπειτα (όπου το σκορ ήταν 69-67), ηττήθηκε 81-70 από την Λοκομοτίβ Κουμπάν στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Ραντούλιτσα με 15 πόντους (αλλά προβλήματα πίσω), Διαμαντίδης με 14 και Καλάθης με 13 (7 ασίστ) προσπάθησαν κυρίως, με τους Γκιστ-Πάβλοβιτς-Γιάνκοβιτς να μην προσφέρουν τα αναμενόμενα. Μεγάλη ζημιά από Σίγκλετον (16π.-9ρ.), καθοριστικοί οι Κλαβέρ και Φεσένκο.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 21-17. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήγαν στο ημίχρονο επικρατώντας με 45-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ντιλέινι κράτησε την Λοκομοτίβ στα ξεσπάσματα των Ραντούλιτσα, Διαμαντίδη και το σκορ έκλεισε στο 63-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στο 35′ το σκορ ήταν 69-67 αλλά μετά από εκεί ο Σίγκλετον τα έβαζε από παντού οδηγώντας τους γηπεδούχους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-41, 63-61, 81-70

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (2), Σίνγκλετον 16 (1), Ντρέιπερ 7 (1), Κλαβέρ 13 (2), Μπίκοφ 2, Ζοζούλιν 2, Βορόνοφ 7 (1), Ζούμπκοφ 8, Φεσένκο 8, Μπρόκχοφ 4 (1)

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 15, Φελντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 14 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 13 (2), Κούζμιτς 2