Μία εκπληκτική νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός χθες το βράδυ στην Κωνσταντινούπολη. Επιβλήθηκε με 91-87 στην παράταση της Εφές Αντοντολού στο «Αμπντί Ιπεκτσί».

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους 4:30 πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά το γύρισαν και πήγαν το ματς στην παράταση, όπου εκεί πήραν την 4η νίκη στα 5 παιχνίδια τους στην πρώτη φάση των ομίλων της Euroleague.

Και όλα αυτά, με τον Σπανούλη ο οποίος βρέθηκε σε κακή μέρα να βλέπει τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και όλη την παράταση από τον πάγκο, τον Γιάνγκ να παίζει μόλις πέντε λεπτά λόγω τραυματισμού και τον Πρίντεζη με πέντε φάουλ στο τέλος!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου, Χάκετ και Χάντερ, καθοριστικοί στην παράταση Λοτζέσκι και Αθηναίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις σε όλα και το έκλεισε με το υπέρ του 20-13. Στο δεύτερο και πάλι οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν καλοί επιθετικά, όχι όμως αμυντικά και πήγαν στο ημίχρονο με +6 (36-30. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 54-54 και στο τέταρτο έγιναν πολλά.

Στο 33′ βγήκε ο Σπανούλης και δεν μπήκε ξανά στο ματς! Η Εφές προηγήθηκε με 72-61 με τα τρελά τρίποντα του Ερτέλ. Αλλά μετά από εκεί οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου έφεραν το ματς στο 75-70 με 50» να απομένουν.

Ακολούθησε μία καλή άμυνα και εύστοχο τρίποντο του Χάκετ για το 75-73, 19΄΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Γκρέιντζερ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, ο τρομερός στη δημιουργία Χάκετ ήταν απόλυτα ψύχραιμος για το 76-75, 11΄΄πριν το τέλος. Ακολούθησαν δύο άστοχες του Ερτέλ και 1/2 του Στρόμπερι, με το ματς να οδηγείται στην πλέον παράταση. Εκεί, το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Αρχικά, Ερτέλ και Λοτζέσκι επιδόθηκαν σε διαγωνισμό εύστοχων τριπόντων, ακολούθησαν οι Ντίμπλερ και Αθηναίου για το 87-87. Στην συνέχει ο εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση Παπαπέτρου έβαλε ένα ζογκλερικό καλάθι…ΝΒΑ για το 89-87, η Εφές δεν κατάφερε να… απαντήσει και ο Ολυμπιακός πήρε το μεγάλο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76 (κ.δ.), 87-91 (παρ.).

Αναντολού Εφές (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 2, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 11 (10ριμπ.), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 26 (3), Ερτέλ 12 (3), Ντίμπλερ 9 (2), Ντάνστον 7 (7ριμπ.), Ντουβερίογλου 4.
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 2, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 6 (2), Στρόμπερι 9 (1), Πρίντεζης 17(1), Αγραβάνης 5, Μάντζαρης, Χάκετ 11 (2) (8ασ.), Λοτζέσκι 11 (2), Αθηναίου 4 (1).