Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε ο Ολυμπιακός στο ενεργητικό του στη φετινή Euroleague. Επιβλήθηκε με 73-63 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και έκανε το 12-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους Ντι Τζέι Στρόμπερι και Ντάνιελ Χάκετ. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με  16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε άλλους 9, με 8 ριμπάουντ, αλλά και τρομερές άμυνες.

Σούπερ επάνοδο έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης με 11 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να είχαν πρώτους σκόρερ τους Τσιντσαρίνι και Τζένκινς με 12 πόντους.

Κακό το πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες με την Αρμάνι να έχει μια μικρή υπεροχή και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και έπαιξε πιεστική άμυνα. Έτσι έκανε ένα επιμέρους 13-2 και πέρασε μπροστά στο 25′ με 41-37.

Ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι, που έπαθε θλάση και θα μείνει εκτός για ένα μήνα περίπου, επηρέασε τους «ερυθρόλευκους» με την Αρμάνι Μιλάνο να κάνει ένα σερί 7-0 και να βρίσκεται μπροστά με 45-48. Ωστόσο με τρίποντο του Στρόμπερι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πολύ καλές άμυνες των Χάκετ, Στρόμπερι έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 62-51 και εκεί να τελειώσει το ματς. Μάλιστα ήρθε και μια τρίποντη βόμβα του Στρόμπερι για το 69-57 για να «καθαρίσει» οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 11, Λαφαγέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).