Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (42π.) προσπαθούσε μόνος του, οι φίλοι της ΑΕΚ δεν βοήθησαν κι η επιστροφή της Ένωσης στην Ευρώπη συνδυάστηκε με ήττα από την Οκτιάμπρ (94-96) του απίστευτου Τόνι Μίτσελ (39π.).

Η πολυπόθητη επιστροφή της «Βασίλισσα» πραγματοποιήθηκε, ωστόσο δεν συνδυάστηκε με το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα που βρίσκεται σε δύσκολο όμιλο στο EuroCup ηττήθηκε στην παράταση από την Οκτιάμπρ κι άνοιξε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Έπειτα από ένα ματς που είχε ένταση ανάμεσα στις κερκίδες και την αντίπαλη ομάδα κι απίστευτες επιδόσεις από τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Τόνι Μίτσελ η Ένωση λύγισε στην παράταση.

Ο Νώντας Παπαντωνίου έστειλε στη γραμμή των βολών τον Ματεϊούνας, ο Μιλόσεβιτς δεν πρόλαβε τον χρόνο στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και το παιχνίδι βρήκε νικητές τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86, 94-96