Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ουγγρική Σζολνόκι στην πρεμιέρα του Eurocup με 72-69 σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν την Σζολνόκι με 72-69 χωρίς ωστόσο να αποδώσουν καλό μπάσκετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 11-0 (4′), 19-4 (7′) και 32-19 (15′).

Σε εκείνο το σημείο η εικόνα άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Νταβίντ Βοϊβόντα μείωσαν στον πόντο (33-32, 19′).

Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι προσπέρασαν με 47-48 (26′) και το ματς έκτοτε έγινε ντέρμπι μέχρι και το άκουσμα της κόρνας της λήξης όπου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο δικέφαλος του βορρά ήταν πιο τυχερός και πιο ψύχραιμος στο τέλος από τη γραμμή των βολών με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει 6/6 ενώ βρήκε 10 εύστοχα τρίποντα (34%) και κυρίως έκανε 10 λιγότερα λάθη από τους Ούγγρους (11-21).

Διακριθέντες για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Μιλένκο Τέπιτς ο οποίος σε 31:55 είχε 16 πόντους (2/2δ., 4/6τρ., 0/2β.), 4ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος και ο Κώστας Βασιλειάδης που πέτυχε 9 πόντους, αλλά όλοι στην τελευταία περίοδο.

Τέλος στο σημείο στο οποίο κρίθηκε το μάτς ήταν όταν οι Ούγγροι βρέθηκαν δύο φορές με προβάδισμα ενός πόντου στο τελευταίο λεπτό και ισάριθμες φορές με ζευγάρι εύστοχων βολών ο Κώστας Βασιλειάδης έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.