Αίσθηση έκανε η νίκη της Ολλανδίας επί της Γεωργίας στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurobasket 2015. Ματς που ήταν για τον 3ο όμιλο στον οποίο μετέχει και η Εθνική μας. Κάτι που αναμφίβολα έκανε τα Σκόπια να δώσουν περισσότερη προσοχή στους «οράνιε» απέναντι στους οποίους πήραν τη νίκη με 78-71 και άφησαν πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Εθνική μας ομάδα.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα των Σκοπίων ήταν ο Βλάντο Ιλιέφσκι. Ο 35χρονος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας σημειώσει 13 πόντους, ενώ έδωσε και 7 έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σκοπιανοί είχαν 7/13 τρίποντα, την ίδια στιγμή που η Ολλανδία είχε 11/4 και αναμφίβολα ήταν αυτό που τους έδωσε προβάδισμα με 43-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σρμπινόφσκι κράτησε τη διαφορά σκοράροντας έξω από τα 6,25μ. κι έτσι έφτασε στη νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-43, 49-56, 71-78.

Ολλανδία: Ουίλιαμς 1, Ο. Ντε Γιονγ 2, Κλουφ 9 (1), Κεράζι, Άκερμπουμ 6 (1), Σάφτενααρ 6, Ν. Ντε Γιονγκ 19, Σμέλντερς 8, Νόρελ 10, Σλάγκτερ 10 (2).

Σκόπια: Ιλιέφσκι 14 (3), Κοστόσκι 13 (3), Β. Στογιανόφσκι 11, Ντ. Στογιανόφσκι 4 (1), Σιμονόφσκι 7 (2), Τραϊκόφσκι 13 (3), Γκουρόσκι, Χέντριξ 10, Σαμαρντζίσκι 6.