Με έναν Πάου Γκασόλ βγαλμένο από άλλον… πλανήτη η Ισπανία επικράτησε με 80-75 της Γαλλίας, στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Eurobasket.

Ο 35χρονος σέντερ σημείωσε 40 πόντους, δηλαδή τους μισούς από όσους έβαλαν οι «φούριας ρόχας», ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Ταυτόχρονα «φόρτωσε» με πολλά φάουλ τους ψηλούς της Γαλλίας, που δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν.

Καθοριστικός για την Ισπανία ήταν και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 15 πόντους. Πρώτοι σκόρερ για τους «τρικολόρ» ήταν οι Μπατούμ και Ντε Κολό με 14 πόντους ο καθένας, ενώ ο Τόνι Πάρκερ ήταν αρκετά άστοχος, έχοντας 10 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γαλλία είχε το πάνω χέρι, αλλά πολλές φορές χαλάρωνε με αποτέλεσμα η Ισπανία να πλησιάζει και να πάει στην ανάπαυλα με σκορ 32-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γαλλία πήγε τη διαφορά και στο +11 (40-51) αλλά η Ισπανία με τρομερές άμυνες και τον εντυπωσιακό Γκασόλ να σημειώνει πολλά καλάθια δεν το έβαλε κάτω, αν και ολοκλήρωσε την 3η περίοδο χάνοντας με 56-48.

Στην τέταρτη περίοδο η Γαλλία πήγε το σκορ και στο 52-61 αλλά μετά χαλάρωσε εκ νέου. Ο Γκασόλ την τιμώτησε, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία 62-61. Στα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ήταν μπροστά στο σκορ με 66-63. Ωστόσο ο Μπατούμ ισοφάρισε με τριποντο και ο Γκασόλ στη συνέχεια είδε τον Γκομπέρ να του ρίχνει τάπα κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο πεντάλεπτο της παράτασης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (70-70). Αν και έπαιζε με τέσσερα φάουλ, ο Γκομπέρ έβγαζε τρομερές άμυνες στον Γκασόλ, δίνοντας την ευκαιρία στη Γαλλία να πάει στο +3 (72-75). Όμως, ο φόργουορντ των Μπουλς δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, πηγαίνοντας την Ισπανία στο υπέρ της 78-75 στα 18’’ πριν τη λήξη. Ο Μπατούμ είχε 0/3 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γκασόλ να βάζει την υπογραφή για το τελικό 80-75 και την πρόκριση στον τελικό του Ευρωμπάσκετ!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 32-33, 48-56, 66-66 κ.α., 80-75 παρ.

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 40 (11 ριμπ.), Φερνάντεθ 7, Ροντρίγκεθ 15, Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας, Ρέγες 2, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 7, Αγκιλάρ, Μίροτιτς 7, Βίβες.

Γαλλία (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 14, Λοβέρν 11, Καουντί, Πάρκερ 10, Φουρνιέ 3, Πιετρούς, Ντε Κολό 14, Ντιαό 5, Ζελαμπάλ 10, Γκομπέρ 8 (13 ριμπ.), Τζαϊτέ.