Φτιαγμένη για μετάλλιο είναι η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, που έστειλε το πρώτο μήνυμα από το Ζάγκρεμπ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 72-70 της οικοδέσποινας Κροατίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Eurobasket 2015.

Η επίσημη αγαπημένη έκανε το «δύο στα δύο» και κρατάει στα χέρια της την κορυφή του ομίλου.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έβγαλε τσαμπουκά στο παρκέ και με οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη γύρισε το ματς στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Kill Bill έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα σε καθοριστική χρονική στιγμή και συνολικά πέτυχε 16 πόντους δίνοντας και 6 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Κροατία μπήκε δυνατά και με τους Σάριτς, Ούκιτς προηγήθηκε 7-13 στο 6ο λεπτό. Ωστόσο ο Σπανούλης μας οδήγησε στο -2 (11-13, 7′). Οι Ζόριτς και Σίμον απάντησαν για το 11-18 και ο Κουφός έγραψε το 13-18, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Εθνική πλησίασε τρεις φορές στο καλάθι αλλά ο Σίμον φρόντιζε να διατηρεί την ομάδα του σε θέση οδηγού, με τους οικοδεσπότες να φτάνουν ως και το +9 (24-33, 18′). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-33.

Στην επανάληψη και στο 23’ η Κροατία προηγήθηκε με 30-40 αλλά ο Πρίντεζης δήλωσε παρών σημειώνοντας πέντε πόντους. Ωστόσο οι Ούκιτς,. Χεζόνια έβαλαν μεγάλα σουτ και στο 26’ έγινε το 39-49. Η Εθνική αντέδρασε και έκλεισε το σκορ με 51-57.

Στην τέταρτη περίοδο έως το 34’ ο Σπανούλης πρόλαβε να βάλει έξι πόντους και να κάνει το έκανε το 59-61. Στο 36’ μίλησε ξανά ο Kill Bill που με μία τρίποντη βόμβα και μια ασίστ στον Μπουρούση βοήθησε να γίνει το 64-65. Ο Σλούκας έκανε το 66-65 στο ίδιο λεπτό.  Ο Χεζόνια απάντησε για το 66-67, αλλά ο Μπουρούσης και ο Πρίντεζης έγραψαν το 72-67. O Σιμόν μείωσε σε 72-69 με 2/2 βολές και ο Σπανούλης τρία δεύτερα πριν από την λήξη αστόχησε σε τρίποντο. Ο Σλούκας, όμως, πρόλαβε να κάνει φάουλ στον Σίμον, ο οποίος με 1/2 βολές – στη δεύτερη αστόχησε επίτηδες – έγραψε το 72-70.

Δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (3 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σίμον 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).