Η Ολλανδία που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με την Εθνική μας ομάδα, στο Eurobasket 2015, έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα της, αφού νίκησε με 73-72 την Γεωργία.

Οι «οράνιε», που είναι από τις πλέον αδύναμες ομάδες, έδειξαν πως θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και χρειάζονται προσοχή.

Η Ολλανδία έλεγχε το ματς για περίπου 35 λεπτά αλλά στο τέλος λίγο έλειψε να το χάσει. Πρώτος της σκόρερ ήταν ο Σάρλον Κλουφ που σημείωσε 22 πόντους.

Ο Κλουφ, ο οποίος θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά στην Α1 με τη φανέλα του ΑΓΟΡ στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του, ενώ έδωσε και την ασίστ σε ακόμα 2 καλάθια των συμπαικτών του.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Ολλανδία να προηγείται στο σκορ 36-26. Στο 3ο δεκάλεπτο η Γεωργία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι «οράνιε» το έκλεισαν προηγούμενοι με 58-48. Στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο η Γεωργία ανέβασε και άλλο στροφές φτάνοντας το ματς στο  64-65 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του.

Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο, καθώς οι Ολλανδοί ένιωσαν και πάλι την πίεση πάνω τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σκοράρουν και να βρεθούν από το +5 (58-63 στο 35′) στο -5 (70-65 στο 37′). Με τον Κλουφ να είναι ο ηγέτης των «πορτοκαλί» οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 72-68.

Ο Κλουφ με τρίποντο στα 44 δευτερόλεπτα μείωσε σε 72-71 κι έπειτα από λάθος του Πατσούλια έδωσε την ασίστ στον Σμέλντερς για να κάνει βάλει και πάλι τους «Οράνιε» μπροστά με 72-73.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι Πούλεν, Μαρκοϊσβίλι και Πατσούλια αστόχησαν κι έτσι η Ολλανδία έκανε την πρώτη της έκπληξη φτάνοντας στη νίκη με 73-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 26-36, 48-58, 72-73.

Γεωργία: Πούλεν 7, Πατσούλια 16, Τσιντσάτζε 8, Σερμαντίνι 2, Σανάντζε 11, Μαρκοϊσβίλι 11, Πατσάτσια, Σανικίτζε 1, Σενγκέλια 16.

Ολλανδία: Ουίλιαμς, Ο. Ντε Γιονγκ 16, Κλουφ 22, Κεράζι 2, Άκερμπουμ 5, Σάφτεναρ 6, Ν. Ντε Γιονγκ 4, Σμέλντερς 8, Νόρελ 8, Σλάγκτερ 2.