Η Λιθουανία έκανε την έκπληξη και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Eurobasket. Νίκησε τη Σερβία με 67-64 και πήρε το εισιτήριο για το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής (20:00) όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάντας Καλνιέτις με 12 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, σπουδαία εμφάνιση από Κουζμίνσκας, Βαλαντσιούνας, Ματσιούλις και Σεϊμπούτις. Τεόντοσιτς με 16 και Μπιέλιτσα-Ραντούλιτσα με 10 πόντους προσπάθησαν περισσότερο από τη Σερβία, μοιραίος για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς ο Μπογκντάνοβιτς.

Η Σερβία ξεκίνησε δυναμικά με σουπερ Τεόντοσοτς κάνοντας το 7-4, αλλά η Λιθουανία με ένα επιμέρους σκορ 10-0 το γύρισε σε 7-14. Μάλιστα έφτασε το σκορ και στο 21-32 στα μισά της δέυτερης περιόδου. Η Σερβία έπαιξε σκληρή άμυνα μείωσε και έκλεισε το ημίχρονο χάνοντας με 35-34.

Στην επανάληψη το μας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο. Για να φτάσουμε στα 23» πριν το τέλος όπου η Λιθουανία ήταν μπροστά με 65-61. Τότε ο Τεόντοσιτς πήρε πάνω του την επίθεση της Σερβίας και με ένα τρελό τρίποντο έκανε το 65-64.

Στη συνέχεια ο Σεϊμπούτις κέρδισε φάουλ σε τρίποντο αλλά έβαλε μόνο τη μία βολή για το 66-64. Ο Μπογκντάνοβιτς θέλησε να κάνει την επίθεση για τη Σερβία, αλλά ήταν βιαστικός και ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του. Έτσι  με μία βολή από φάουλ του Καλνιέτις και χαμένη τελευταία επίθεση της Σερβίας, γράφτηκε το τελικό 67-64.

Δεκάλεπτα: 17-22, 34-35, 43-48, 64-67.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 16, Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 9, Μπιέλιτσα 10, Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 6, Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 10, Έρτσεγκ 4.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 12, Ματσιούλις 9, Σεϊμπούτις 13, Καβαλιάουσκας, Γιανκούνας 2, Βαλαντσιούνας 15, Κουζμίνσκας 13, Μιλάκνις.