Σούπερ πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket για την Εθνική μας ομάδα. Διέλυσε με 75-54 το Βέλγιο σε ματς για την φάση των «16» και πήρε το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Περιμένει να μάθει αργότερα τον αντίπαλό της στους «8» που θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στην Ισπανία και την Πολωνία.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Μπουρούσης με 14 πόντους, με τον Κουφό να είχε 13, τον Πρίντεζη 10, όσους και ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος μάζεψε και ισάριθμα ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Βέλγιο έπαιξε άμυνα ζώνης απέναντι στην Ελλάδα και κατάφερε κάπως να την περιορίσει με το σκορ να κλείνει στο 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ζήσης και Σλούκας έδωσαν καλύτερο ρυθμό, συνέπεια του οποίου ήταν το 23-15 με τρίποντο του πρώτου. Ωστόσο η Εθνική έδειξε να προβληματίζει ξανά στην επίθεση με την ζώνη των αντιπάλων. Κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-31.

Στην επανάληψη ο Φώτης Κατσικάρης επιστράτευσε σχήμα με τρεις κοντούς, Καλάθη, Σπανούλη, Σλούκα, και με τον Αντετοκούνμπο «4άρι» κάνοντας πιο επιθετική την άμυνά της. Κάτι που έφερε αποτέλεσμα ενώ «φορτώθηκαν» με τρία φάουλ τρεις από τους καλύτερους παίκτες του Βελγίου, οι Βαν Ρόσομ, Ερβέλ και Τουμπά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μεγάλωσε τη διαφορά ενώ ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 57-42.

Το πάρτι συνεχίστηκε, από την Εθνική ομάδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Βέλγους να πετούν λευκή πετσέτα. Η διαφορά έφτασε στο 67-44 με τον Μπουρούση να προσφέρει σόου σε άμυνα κι επίθεση. Κι έτσι το τελικό σκορ ήταν 75-54.

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14 (1), Ζήσης, 6 (2) Σπανούλης 7 (6 ασ.), Καλάθης 4 ()5 ασ., Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (10 ριμπ.).

Βέλγιο (Καστέλς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Μουεμά, Ταμπού 6, Σερόν, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Σαλούμου 5, Λοτζέσκι 10 (2).

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία).