Η Εθνική μας ομάδα έκανε το «4 στα 4», νικώντας και τη Σλοβενία (83-72), συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της.

Εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της, που θα είναι ο 4ος του τετάρτου ομίλου, ωστόσο ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει ποιος θα είναι.

Η «επίσημη αγαπημένη» είναι μαζί με τη Σερβία (νίκησε 91-72 την Τουρκία) οι μοναδικές αήττητες στη φάση των ομίλων.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα ματς της τέταρτης αγωνιστικής, η Ιταλία πήρε το μεγάλο ντέρμπι, επικρατώντας, στην παράταση, της Γερμανίας με 89-82. Μεγάλο βήμα πρόκρισης έκαναν η Φινλανδία με το Ισραήλ μετά τις νίκες τους επί των Βοσνία, Πολωνία αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα παιχνίδια και οι βαθμολογίες:

Α ΟΜΙΛΟΣ

Βοσνία – Φινλανδία 59-88

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 27-41, 42-72, 59-88.

ΒΟΣΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 1, Στιπάνοβιτς 6, Σούταλο 2, Μπάβτσιτς 1, Γκόρντιτς 7 (1), Κικάνοβιτς 13, Πέρσιτς 7 (1), Μιλόσεβιτς 1, Ρενφρό 4, Βράμπατς 3, Αλμπίγιανιτς 14.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Χαφ 6 (1), Λι 10, Σαλίν 5 (1), Κόττι 8, Κόπονεν 14 (3), Νουουτίνεν 13 (3), Καουνίστο 5 (1), Καβέν, Αχόνεν, Ουίλσον 16 (2), Μέρφι 11 (1).

Πολωνία – Ισραήλ 73-75

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 32-35, 50-51, 73-75.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Κζιζ, Σελ 6 (2), Σλότερ 9, Κούλιγκ 13 (3), Πονίτκα 6, Βασίνσκι 13 (1), Γκορτάτ 11, Κόζαρεκ 4, Ζαμοΐσκι 5, Καρνόφσκι 4, Γκρουσζέτσκι 2.

ΙΣΡΑΗΛ (Έντελστεϊν): Γιβζόρι, Ντόουσον, Μέκελ 18, Ελιγιάχου 4, Κάσπι 14 (2), Λίμοναντ 9 (1), Καντίρ 8, Οχαγιόν 7 (1), Γκριν, Φίσερ 15.

Ρωσία – Γαλλία 67-74

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 36-34, 52-53, 67-74.

ΡΩΣΙΑ (Πασούτιν): Ζούμπκοφ, Μπαμπούριν, Πατέεφ 9, Φριντζόν 20 (4), Βιάλτσεφ, Αντόνοφ 13 (3), Μόνια 8 (2), Κβοστόφ 2, Πονκρασόφ, Βοροντσέβιτς, Ντεσιάτνικοφ 8, Κουρμπανόφ 7 (1).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 8 (1), Λοβέρν 11 (1), Καουντί 4, Πάρκερ 12 (2), Φουρνιέ, Πιετρίς 1, Ντε Κολό 13 (3), Ντιό 5 (1), Ζελαμπάλ 8, Γκομπέρ 12.

Βαθμολογία

  1. Γαλλία 4-0
  2. Ισραήλ 3-1
  3. Φινλανδία 2-2
  4. Πολωνία 2-2
  5. Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-3
  6. Ρωσία 0-4

Β ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Σερβία 72-91

Τα δεκάλεπτα: 14-30, 35-53, 59-71, 72-91.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Οζμιζράκ, Γκιουλέρ 8 (1), Οσμάν 11 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ερσέκ, Ιλιασόβα 11 (1), Ερντέν 14, Μαχμούτογλου 2, Σαβάς 10, Κορκμάζ, Ντίξον 16 (2), Κοκσάλ, Αλντεμίρ.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 17 (3 τρίπ., 13 ασ.), Σιμόνοβιτς 1, Κούζμιτς 6 (6 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 6 (2), Κάλινιτς 15 (3), Νέντοβιτς 7 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 20 (9/12 δίπ., 6 ριμπ.), Ερτσέγκ 4, Μιλουτίνοφ 2.

Ιταλία – Γερμανία 89-82

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-42, 54-60, 76-76 (κ.α.), 89-82.

ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 17 (4), Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15 (1), Γκαλινάρι 25 (2), Μπαρνιάνι 17 (1), Κουζίν, Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι 4, Χάκετ 3 (1), Πολονάρα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 2, Γκιφάι, Κινγκ 3 (1), Σαφάρτζικ 5, Τάντα 4, Πλάις 10, Μπένζινγκ 3 (1) Νοβίτσκι 14, Σρέντερ 29 (1), Ζίπσερ 11, Γκαβέλ 1, Βόιτμαν.

Ισλανδία – Ισπανία 73-99

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 36-41, 55-76, 73-99.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 4, Κάρασον, Ναθανάελσον, Σιγκούρνταρσον 5 (1), Μπέρινγκσον 8 (8 ριμπ.), Στέφανσον 17 (2 τρίπ., 6 ασ.), Βίλαλμσον 2 (1/8 δίπ.), Γκούναρσον 7 (1), Ερμολίνσκι 12 (4), Πάλσον 14 (3), Στέιναρσον 4.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 21 (7 ριμπ.), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 13 (2 τρίπ., 6 ασ.), Ερνανγκόμεζ, Ρίμπας 6 (2), Ρέγιες 11, Κλαβέρ 11 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Γιούλ 8 (1), Αγκιλάρ, Μίροτιτς22 (2), Βίβες.

Βαθμολογία

  1. Σερβία 4-0
  2. Ιταλία 3-1
  3. Ισπανία 2-2
  4. Τουρκία 2-2
  5. Γερμανία 1-3
  6. Ισλανδία 0-4

Γ ΟΜΙΛΟΣ

Ελλάδα – Σλοβενία 83-72

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-31, 62-53, 83-72.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 11, Ζήσης 10 (1), Σπανούλης 19 (3), Καλάθης 12, Περπέρογλου 2, Σλούκας, Καϊμακόγλου, Κουφός 10, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο 3.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 2, Πρέπελιτς 1, Μπλάζιτς 27 (4), Νίκολιτς, Ντράγκιτς 22, Ζούπαν 5, Μπάλαζιτς 2, Όμιτς 4, Κλόμπουτσαρ 2, Σλόκαρ 7 (1).

ΠΓΔΜ – Γεωργία 75-90

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-48, 55-71, 75-90.

ΠΓΔΜ (Σρμπινόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 4, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 12 (2), Στογιανόφσκι Β. 4, Στογιανόφσκι Ντ. 14 (3), Σιμονόφσκι 6 (2), Τραϊκόφσκι 13 (2), Γκουρόσκι 3 (1), Χέντριξ 14, Σαμαρτζίσκι 5.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Κοκόσκοφ): Πούλεν 6 (2), Μετρεβέλι, Πατσούλια 23 (14 ριμπ.), Τσιντσάντζε 12, Σερμαντίνι 6, Σανάντζε 6, Μαρκοϊσβίλι 18 (4), Πατσάτσια, Σανικίτζε 4, Μπουριανάτζε, Σενγκέλια 15.

Ολλανδία – Κροατία 72-78

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-39, 53-62, 72-78.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3 (1), Ουίλιαμς 2, Ντε Γιονγκ Ο. 6, Κλουφ 10 (2), Κεράζι 5, Άκερμπουμ 3 (1), Σάφτενααρ 19 (3), Ντε Γιονγκ Ν. 12, Σμέλντερς 5, Σλάγκτερ 7 (2).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Περάσοβιτς): Τόμιτς 13 (8 ριμπ.), Ρούντεζ 5 (1/7 σουτ), Στίπτσεβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (1/6 τρίπ.), Σάριτς 15 (2), Ούκιτς 4, Σιμόν 18 (4), Ντρέιπερ, Ζόριτς 2, Χεζόνια 8 (1).

Βαθμολογία

  1. Ελλάδα 4-0
  2. Κροατία 3-1
  3. Σλοβενία 2-2
  4. Γεωργία 1-3
  5. Ολλανδία 1-3
  6. Σκόπια 1-3

Δ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο – Τσεχία 64-66

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 28-33, 44-51, 64-66.

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστεελς): Μπόσκο 7, Βαν Ρόσομ 7 (1), Ερβέλ 5, Εμουεμά, Ταμπού 12 (2), Σέρον 8 (2), Μουκουμπού, Ζιλέ 10, Ντε Ζέου 8, Τούμπα 4, Σαλούμου, Λοτζέσκι 3 (1).

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 13, Αούντα 5 (1), Πούμπρλα, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 14 (2), Βελς 1, Γέλινεκ 2, Σιλμπ 8 (2), Βέσελι 21.

Λετονία – Ουκρανία 74-75

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 39-38, 62-60, 74-75.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μέγερις , Φρεϊμάνις 7, Μπλουμς 12, Μπερτάνς 17, Τίμα 7, Γιανιτσένοκς 11, Στρέλνιεκς 3, Μπέρζινς 13, Βετσβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς 2, Μέιερς 2.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μουρζίν): Πουστοζβόνοφ 3, Ραντλ 11, Μίσουλα 6, Λουκάσοφ 2, Φεζένκο 21, Σιζόφ, Τιμοφεγιένκο, Λιπόβι 15, Κορνιγιένκο 8, Ζάιτσεφ 9, Πουστόβι, Κρούτους.

Εσθονία – Λιθουανία 62-64

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 31-38, 51-49, 62-64.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Σοκ): Βέιντεμαν 10 (1), Ντόρμπεκ, Σ. Σοκ 6, Ταλτς 20 (3), Άρμπετ 4, Βένε 4, Τόμε, Κανγκούρ 9 (1), Κούρμπας 9.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 8 (1), Γκαΐλιους, Ματσιούλις 15 (2), Σεϊμπούτις 11, Σαμπόνις 2, Καβαλιάουσκας 14, Γιανκούνας 4, Γιαφτόκας 2, Κουζμίνσκας 8 (1), Λεκαβίτσιους.

Βαθμολογία

  1. Τσεχία 3-1
  2. Λιθουανία 3-1
  3. Βέλγιο 2-2
  4. Λετονία 2-2
  5. Ουκρανία 1-3
  6. Εσθονία 1-3

*Την πρόκριση στην φάση των «16» θα πάρουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες από τον κάθε όμιλο.

**Σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της φάσης ομίλων ισχύουν τα εξής κριτήρια:

  1. Μεταξύ τους αγώνες
  2. Διαφορά πόντων
  3. Καλύτερη επίθεση
SHARE

loading...

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ