Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει τη Σλοβενία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Eurobasket 2015, τα παιχνίδια του οποίου διεξάγονται στο Ζάγκρεμπ.

Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 16:00 και έχει τηλεοπτική κάλυψη από τον ΑΝΤ1 και το Ote Sport4.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει να πετύχει την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση. Έχει πάρει ήδη την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η «επίσημη αγαπημένη» το βράδυ της Τρίτης επικράτησε της Γεωργίας σε ένα ματς όπου είχε δύο πρόσωπα. Έπαιξε σούπερ μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, βομβαρδίζοντας πίσω από τη γραμμή των 6 και 75 μέτρων. Έτσι τελείωσε το πρώτο 20λεπτο με το υπέρ της 50-22.

Ωστόσο στην επανάληψη χαλάρωσε σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα η Γεωργία να μπει στο ματς, αλλά ακόμα κι έτσι ήρθε η νίκη με 79-68.

Τώρα αντιμετωπίζει την επικίνδυνη Σλοβενία που έχει 2 νίκες στα τρία παιχνίδια της. Παράλληλα οι Σλοβένοι θα έχουν και τη στήριξη του κόσμου τους, αφού το Ζάγκρεμπ απέχει μόλις 120 χλμ από την πρωτεύουσα της χώρας, την Λιουμπλιάνα.

Αστέρι της ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είναι ο γκαρντ Γκόραν Ντράγκιτς ενώ ιδιαίτερη προσοχή θέλουν οι σουτέρ Πρέπελιτς, Κλόμπουτσαρ και Μπλάζιτς.