Το τρίτο χρυσό μετάλλιο στα τέσσερα Ευρωμπάσκετ κατέκτησε η Ισπανία. Επικράτησε με 80-63 της Λιθουανίας στον τελικό και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο Πάου Γκασόλ, που πήρε και τον τίτλο του MVP, του τουρνουά, ήταν εξαιρετικός. Ο 35χρονος σέντερ έκανε ξανά νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Σέρχιο Γιουλ από την πλευρά του είχε 12 πόντους. Από τη «Lietuva» ξεχώρισαν οι Καλνιέτις και Σεϊμπούτις με 13 πόντους ο καθένας, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι «φούριας ρόχας» έπαιζαν σκληρή άμυνα από την αρχή και προηγήθηκαν με +11 (15-4) στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν με σκορ 19-8.

Η Ισπανία συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πάου Γκασόλ να κάνει ό,τι θέλει. Η διαφορά έφτασε και στο +15 (23-8) ενώ στην εξίσωση της επίθεσης είχε μπει και ο Ρούντι Φερνάντεθ. Μάλιστα οι νικητές ξέφυγαν και με 34-18 αλλά η Λιθουανία απάντησε με τρίποντα του Σεϊμπούτις κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 41-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ισπανία συνέχισε να «τσακίζει» τη Λιθουανία στην άμυνα και να είναι σούπερ στο σκοράρισμα. Η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +17 (52-35) για να κλείσει η τρίτη περίοδος με την Ισπανία να είναι μπροστά με 60-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λιθουανία δεν είχε και την ψυχολογία ενώ η Ισπανία συνέχισε το πάρτι της για να διαγραφεί το τελικό 80-63, κατακτώντας ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 41-33, 60-43, 80-63

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 25 (12 ριμπ.), Φερνάντεθ 11, Ροντρίγκεθ 4, Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας 5, Ρέγες 8, Κλαβέρ 7, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 12, Αγκιλάρ, Μίροτιτς 8, Βίβες.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 13, Γκαΐλιους 1, Ματσιούλις 8, Σεϊμπούτις 13, Σαμπόνις, Καβαλιάουσκας 4, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας 10, Κουζμίνσκας 3, Μιλάκνις, Λεκαβίτσιους.