Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Βελγίου στην αναμέτρηση με την Ουγγαρία στη φάση των «16» του EURO 2016 και με το εμφατικό 4-0 «σφράγισε το εισιτήριό» της για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, που γίνεται στη Γαλλία.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Μαρκ Βίλμοτς έκαναν ουσιαστικά επίδειξη δύναμης και ποιοτικής υπεροχής απέναντι στους Μαγυάρους του Μπερντ Στορκ φθάνοντας απολύτως δικαιολογημένα στον θρίαμβο και την πρόκριση.

Την προσωπική του «σφραγίδα» στο παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη στο γήπεδο της Τουλούζ, έβαλε ο Εντέν Αζάρ. Ο αρχηγός και ηγέτης των Βέλγων και super star της Τσέλσι σκόραρε ένα γκολ, δείγμα της παγκόσμιας κλάσης του, ενώ μοίρασε και μια ασίστ φθάνοντας τις τρεις συνολικά στο τουρνουά (είναι πρώτος στη σχετική κατάταξη).

Οι Βέλγοι πέτυχαν γκολ στο ξεκίνημα με την κεφαλιά του Αντελβάιρελντ μετά το φάουλ του Ντε Μπρούιν, είχαν δοκάρι με τον τελευταίο και αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία του Κίραλι για να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο 45λεπτο.

Η τρομερή ατομική ενέργεια και η «μαγική» ασίστ στο 78′ του Αζάρ έδωσαν την ευκαιρία στον Μπατσουαγί, που είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα, να κάνει από κοντά το 2-0 «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη-πρόκριση για το συγκρότημα του Βίλμοτς.

Στο 80΄ο super star της Τσέλσι έβαλε «φαρδιά-πλατιά» την υπογραφή του στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το 3-0 μ’ ένα εξαιρετικό γκολ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Καράσκο, ο οποίος με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Επόμενος αντίπαλος για το Βέλγιο θα είναι η Ουαλία.