Την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Euro πανηγύρισε η Βόρειος Ιρλανδία με το 2-0 απέναντι στην Ουκρανία. Σε ένα ματς όπου διακόπηκε για μερικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού την έντονη βροχόπτωση διαδέχθηκε το χαλάζι.

Η Ουκρανία ήταν απογοητευτική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το πλήρωσε. Τα γκολ των νικητών που πήραν τους τρεις πρώτους τους βαθμούς στον τρίτο όμιλο, πέτυχαν οι ΜακΌλεϊ (49′), ΜακΓκιν (90’+6).

Η Βόρειος Ιρλανδία πήρε τους τρεις πρώτους της βαθμούς και η Ουκρανία έμεινε στο μηδέν μετά τα δύο πρώτα της ματς.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Σιντορτσούκ (76′ Γκάρμας), Στεπανένκο, Κοβαλένκο (84′ Ζίντσενκο), Γιαρμόλενκο, Κονοπλιάνκα, Σελεζνιόβ (72′ Ζοζούλια).

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβερν, Χιουζ, Κάθκαρτ, ΜακΌλεϊ, Τζόνι Έβανς, Στίβεν Ντέιβις, Κόρι Έβανς (93′ ΜακΝερ), Νόργουντ, Γουόρντ (69′ ΜακΓκιν), Ντάλας, Ουάσινγκτον (84′ Μαγκένις).