Πρεμιέρα με νίκη και για την Ελβετία αναφορικά με τον πρώτο όμιλο του Euro 2016. Επικράτησε 1-0 της Αλβανίας σε ένα ματς με μεγάλο σασπένς.

Στην 11άδα της Αλβανίας ήταν ο Ταουλάντ Τζάκα και σε αυτή της Ελβετίας ο αδελφός του, Γκρανίτ Τζάκα, με την μητέρα τους να είναι στην εξέδρα, στηρίζοντας και τους δυο.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Φάμπιαν Σερ πέτυχε το μοναδικό τέρμα του ματς, έπειτα από κακή έξοδο του Ετρίτ Μπερίσα, με τον τερματοφύλακα της Λάτσιο πάντως εν συνεχεία να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Στο 31′ η Αλβανία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαντίκου να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Ζόμερ να αποκρούσε με το πόδι. Ωστόσο στο 37′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής τους Λορίκ Τσάνα. Στο φάουλ που έκανε οριακά εκτός μεγάλης περιοχής, η Ελβετία είχε δοκάρι μετά από την εκτέλεση του Τζεμαϊλί.

Ο Μπερίσα στο 53′ σταμάτησε το πλασέ του Σεφέροβιτς, ενώ στο 62′ ο Έργκις Κάτσε πέρασε στο ματς στην θέση του Ταουλάντ Τζάκα. Ο τελευταίος στον πάγκο είχε νεύρα και πέταγε μπουκάλια και ο άσος του ΠΑΟΚ μέσα σε ένα λεπτό πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Τζεμαϊλί!

Στο 87′ ο Γκάσι της Αλβανίας βγήκε τετ α τετ με τον Ζόμερ, αλλά έκανε άσχημο πλασέ και ο τερματοφύλακας της Ελβετίας απέκρουσε με το πόδι.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Ίσαϊ, Τσάνα, Μάβραϊ, Αγκόλι, Κουκέλι, Αμπράσι, Ταουλάντ Τζάκα (62′ Κάτσε), Ρόσι (74′ Τσικαλέσι), Λενιάνι, Σαντίκου (82′ Γκάσι).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Γκρανίτ Τζάκα, Τζεμαϊλί (76′ Φάμπιαν Φράι), Σατσίρι (88′ Ζέλσον Φερνάντες), Μεχμέντι (62′ Εμπολό), Σεφέροβιτς.