Η εθνική ομάδα παρουσίασε, για ακόμα μία φορά, τραγικό πρόσωπο και δέχτηκε ταπεινωτική ήττα από τα Νησιά Φερόε με 2-1. Η Ελλάδα έχασε, πλέον, κάθε ελπίδα για πρόκριση στο Euro 2016 και έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές των νικητών, οι οποίοι επικράτησαν της Εθνικής Ελλάδας εντός και εκτός έδρας!

Η εθνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και χρειάστηκε ο Ορέστης Καρνέζης να κάνει μια εξαιρετική επέμβαση στο 7ο λεπτό, για να μείνει το 0-0. Η εμφάνιση της Ελλάδας ήταν τραγική, καθώς ήταν εντελώς προβλέψιμη, με διεκδικούμενες πάσες στην μεσαία γραμμή και πολύ αργή ανάπτυξη. Στο 32′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Κώστα Μήτρογλου να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Χάνσον με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, η εθνική μας ομάδα μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή. Στο 51′ ο Νίνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Νίλσεν και ο Μήτρογλου, στην επαναφορά, αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα, ο γκολκίπερ των Νήσων Φερόε βρήκε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα στο σουτ του Καρέλη και αυτή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στο 57′ κακώς ακυρώθηκε το πανέμορφο γκολ του Μήτρογλου, καθώς ο διαιτητής της συνάντησης είδε επιθετικό φάουλ του Κώστα Μανωλά. Στο 70ό λεπτό ήρθε και το 2-0 από τον Όλσεν και οι ελπίδες της Εθνικής εξανεμίστηκαν. Το μόνο που κατάφερε η Ελλάδα ήταν να μειώσει σε 2-1, με κεφαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, μετά από κόρνερ του Νίνη στο 84ο λεπτό. Το παιχνίδι τελείωσε και η Ελλάδα έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι και μια εξευτελιστική ήττα στις αποσκευές της για τον γυρισμό.

H Εθνική Ελλάδας δέχτηκε δύο ήττες από μια ομάδα ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών και βρίσκεται, ίσως, στην πιο ντροπιαστική περίοδο της ιστορίας της. Οι ελπίδες για πρόκριση στο Euro 2016 είναι πιά απειροελάχιστες, ενώ με εμφανίσεις σαν τη σημερινή, η ομάδα είναι απίθανο να συγκεντρώσει άλλο βαθμό στον όμιλο.

Ν. ΦΕΡΟΕ (Όλσεν): Νίλσεν, Γκρέγκερσεν, Νάτεσταντ, Χάνσον, Μπενιάμινσεν, Όλσεν, Σόρενσεν (12′ λ.τ. Ντάβιντσεν), Χολστ (74′ Φερό), Βατνχάμαρ, Έντμουντσον, Χάνσεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Μαρκαριάν): Καρνέζης, Σταφυλίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Σάμαρης, Χριστοδουλόπουλος (46′ Νίνης), Κονέ (81′ Φούντας), Καρέλης, Φετφατζίδης (71′ Κολοβός), Μήτρογλου.