Με άγχος πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Europa League ο Ολυμπιακός, όταν βρέθηκε παίζει για αυτή, κόντρα στην Αρούκα, στην παράταση της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου επικράτησε τελικά με 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπεισαν με την εμφάνισή τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στον επαναληπτικό αγώνα με την Αρούκα, μετά το 1-0 στην Πορτογαλία και ένα γκολ μακριά από το εισιτήριο της πρόκρισης. Με την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετύχει το μοναδικό γκολ του αγώνα (Άντμιλσον 80′), το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Τσόρι Ντομίνγκες αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή, με τον Αργεντινό να βάζει το τέρμα (94′) που χρειαζόταν η ομάδα του για να πάρει ξανά το προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Με την Αρούκα να μη φαίνεται απειλητική στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο Ιντέγε «καθάρισε» το ματς, σκοράροντας στο 113′ και «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Διαιτητής: Αλεκσέι Εσκόφ (Ρωσία)
Κίτρινες: Μποτία, Πάρντο, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καπίνο, Ντα Κόστα – Γκέγκε, Αρτούρ, Γκονζάλες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π.Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (91΄ Ντομίνγκες), Φορτούνης (72΄ Μάρτινς), Σεμπά, Πάρντο (99΄ Μανθάτης), Ιντέγε
ΑΡΟΥΚΑ (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Αρτούρ (90΄+5 Νούνο Βαλέντε), Ντε Ζεσούς, Γκέγκε (112΄ Μπρούνο Λόπες), Αντρέ Σάντος, Ζουμπάλ, Κριβελάρο, Ζεκίνια (78΄ Ματέους), Γκονζάλες