Για την Βόλφσμπουργκ η βραδιά ήταν έτσι κι αλλιώς ιστορική. Έδινε το πρώτο ματς στην ιστορία της σε προημητελικά Champions League. Και θα τη θυμάται για πολύ καιρό. Γιατί οι «λύκοι» επιβλήθηκαν με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά, με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη.

Ο Ρικάρντο Ροντρίγκεθ έκανε το 1-0 στο 18′ με πέναλτι και 7 λεπτά αργότερα ο Άρνολντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Η Βόλφσμπουργκ είχε ευκαιρίες να σημειώσει και ένα τρίτο γκολ. Όσο για την Ρεάλ πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση, ενώ στο 2ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος ήταν οφσάιντ.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί, Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Μπρούνο Ενρίκε (80′ Τρες), Ντράξλερ, Σέρλε.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (64′ Ίσκο), Κρόος, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (41′ Χεσέ Ροντρίγκεθ).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 2-2

Θέαμα πρόσφεραν Παρί Σεν Ζερμέν και Μάντσεστερ Σίτι που έμειναν στο 2-2 και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στα ημιτελικά, που θα τους κλείσουν την ερχόμενη Τρίτη.

Στο 38′ ο Ντε Μπρούινε έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σίτι, με την Παρί να κάνει την ανατροπή με γκολ των Ιμπραίμοβιτς (41′), Ραμπιό (59′). Παράλληλα στο 14ο λεπτό Ιμπραίμοβιτς εκτέλεσε πέναλτι (λανθασμένη υπόδειξη, αφού ο Νταβίντ Λουίς έπεσε πάνω στο πόδι του Σανιά) με τον Τζο Χαρτ να το αποκρούει.

Και στο 72′ ο Φερναντίνιο ισοφάρισε για την Μάντσεστερ Σίτι δίνοντας της ένα μικρό πλεονέκτημα για την πρόκριση.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Οριέ (78′ Φαν ντερ Βιλ), Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Ραμπιό (78′ Λούκας Μόουρα), Ματουιντί, Ντι Μαρία, Καβάνι, Ιμπραχίμοβιτς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε (78′ Ντελφ), Χεσούς Νάβας, Νταβίντ Σίλβα, Αγκουέρο (93′ Κολάροβ).