Στην σημαντικότερη αναμέτρηση της χθεσινής βραδιάς η Βαλένθια επικράτησε με 3-1 της Μονακό στο Μεστάγια και πλεόν την ερχόμενη Τρίτη στο πριγκιπάτο καλείται να υπερασπιστεί αυτό το αποτέλεσμα και να επιστρέψει στους ομίλους του τσάμπιονς λίγκ μετά από τρία ολόκληρα χρόνια (2012-13).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους που μόλις 4′ μετά την έναρξη του αγώνα πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από αδράνεια της Γαλλικής άμυνας ο Φεγκουλί έκανε το γύρισμα και ο Ροδρίγο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τις νυχτερίδες.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49′) η άμυνα της Βαλένθια δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπάλα γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πάσαλιτς που με όμορφο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για την Μονακό.

Η Μονακό συνέχισε να φτάνει εύκολα στα καρέ του Ράιαν, παρ’όλα αυτά κόντρα στην ροή της αναμέτρησης η Βαλένθια πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά από λάθος του Γουάλας το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πιάτι ο οποίος έβγαλε την ασίστ στον Παρέχο για το 2-1!

Οι Μονεγάσκοι πίεσαν εκ νέου με σκοπό να σκοράρουν, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Γουάλας, Τουλαλάν και Μάρσιαλ και το πλήρωσαν εν τέλει στο 86ο λεπτό όταν ο Γουάλας υπέπεσε έκ νέου σε λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Φεγκουλί που με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 3-1!

Η Βασιλεία παρά το γεγονός ότι ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 δύο λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης τα βρήκε…»σκούρα» από την μαχητική Μακάμπι και έπαθε…»έμφραγμα» αφού στο 96ο λεπτό ισοφαρίστηκε από τους Ισραηλινούς παραχορώντας 2-2!!

Οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν μετά από 30′ αγώνα να μπουν σε θέση οδηγού όταν ο Ρίκαν έπειτα από εκτέλεση φάουλ έστρωσε στον Ζάχαβι και αυτός με αριστερό πλασέ έκανε το 0-1.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ ώρα το προβάδισμα τους αφού εννέα λεπτά μετά το γκολ του Ζαχαβί οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Ματίας Ντελγκάδο έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια.

Στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι δέχονταν πίεση και ευκαιρίες από τους Ελβετούς διατηρούσαν το 1-1, όμως στο 88ο λεπτό ο Εμπολό βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χουάν Πάμπλο τον νίκησε και έγραψε το 2-1, το οποίο όμως δεν ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Ζάχαβι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά έγραψε το 2-2 παγώνοντας το St.Jacob’s Park και δίνοντας στην ομάδα του μικρό προβάδισμα ενόψει της Ρεβάνς του Τελ-Αβίβ.

Όχι μόνο πέτυχε τον στόχο της η Σαχτάρ Ντόνετσκ που ήταν να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα άλλα κατάφερε να σκοράρει κιόλας με τον Μάρλος ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (44′), να πάρει υπερπολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί της Ραπίντ Βιέννης με σκορ 0-1 και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικός από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι γηπεοδούχοι προσπάθησαν με υπομονή να σκοράρουν και έφτασαν κοντά σε αυτό με τον Σάουμπ ο οποίος είδε τον γκολκίπερ της Σαχτάρ Πιατόβ να κάνει εκπληκτική απόκρουση και να κρατάει το μηδέν.

Στιγμές αργότερα ήρθε η…»καταστροφή» για τους Αυστριακούς. Ο Ρακίτσκι έκανε το γύρισμα, ο Μάρλος κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή , ξέφυγε με σχετική ευκολία από τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το 0-1 στο 44ο λεπτό!

Η Ραπίντ-η οποία είχε στην ενδεκάδα της και τα 90 λεπτά τον Θάνο Πέτσο- μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όντας πιο επιθετική άλλα της έλλειψε η φανατσία στην επίθεση και η τελική πάσα.

Οι φάσεις ήταν απειροελάχιστες, οι Ουκρανοί χωρίς να ρισκάρουν ιδιαίτερα κράτησαν το 0-1 και την ερχόμενη Τρίτη στο Λβιβ μπορόυν να τελειώσουν την δουλειά και να πάρουν το εισητήριο για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Σκεντρεμπέου είναι η πρώτη Αλβανική ομάδα η οποία συμμετέχει στα play-offs του Champions League και μάλιστα το πάλεψε αρκετά κόντρα στην Δυναμό Ζάγκρεμπ άλλα παρ’όλα αυτά δεν τα κατάφερε αφού οι Κροάτες με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστρεήσεων έφυγαν με σπουδαίο διπλό από το Ελμπασάν και πλέον είναι το ακλώνητο φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους!

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και ανταμείφθηκαν αφού προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σκέμπι με το αριστερό η Σκεντρεμπέου έκανε το 1-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ! Προβάδισμα όμως που δεν κατόρθωσε να κρατήσει τελικά.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό ο Πιάτσα πήρε όμορφη πάσα με το τακουνάκι μέσα στην Αλβανική περιοχή και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Σουντάνι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1 για την Δυναμό Ζάγκρεμπ, το οποίο φάνηκε να μένει μέχρι το τέλος, όμως δεν έγινε έτσι.

Αυτό διότι στο τρίτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ο Πρίβαριτς με τρομερό και άπιαστο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι μη αφήνωντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέχι διαμορφώνοντας το τελικό 1-2!!

Η Σέλτικ φαινόταν ότι θα μπορούσε να πάρει ξεκάθαρα το πάνω χέρι για την πρόκριση κόντρα στη Μάλμε. Δύο φορές στην αναμέτρηση οι Καθολικοί προηγήθηκαν με διαφορά δύο τερμάτων (2-0 στο 10λεπτο και 3-1 στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου) ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ όμως δύο αμυντικές αδράνειες έδωσαν τον δικαίωμα στην Μάλμε να σκοράρει δύο φορές (μία στο 52′ και μια στο 95′) να ηττηθεί με το ελάχιστο δυνατό σκορ (3-2) και να βάλει φωτιά στον επαναληπτικό της Σουηδίας.

Την αρχή για τους γηπεδούχους την έκανε ο φορμαρισμένος Σέντερ-φορ τους Γκρίθιφ ο οποίος μόλις στο 3ο λεπτό πήρε την μπάλα στην περιοχή πλάσαρε και έκανε το 1-0 για την Σέλτικ.

Εφτά λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μπάιτον η Σέλτικ έκανε το 2-0 πέρνοντας από πάρα πολύ νωρίς στην αναμέτρηση σημαντικότατο προβάδισμα και ρίχνοντας στο καναβάτσο την Μάλμε.

Στο 52ο λεπτό όμως οι Σουηδοί με μονοκόμματο σουτ του Μπέργκετ μείωσαν σε 2-1 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι πριν προλάβει να τους…ξαναβγάλει ο δαιμόνιος Γκρίφιθ ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα έκανε το 3-1 εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Σουηδικής άμυνας.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Σέλτικ θα ταξίδευε στο Μάλμε με σημαντικό πλεονέκτημα, μίλησε ο Μπέργκετ ο οποίος στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε εκ νέου σε 3-2 και έβαλε φωτιά στον επαναληπτικό του Μάλμε.