Η Μάντσεστερ Γιουνάιντετ επικράτησε με 3-1 της Κλάμπ Μπριζ στο Όλντ Τράφορντ και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το Όλντ Τράφορντ αφού στο 8ο μόλις λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με αυτογκόλ του Μάικλ Κάρικ ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει άλλαξε πορεία στην μπάλα και άθελα του την έστειλε στα δίχτυα του Σέρχιο Ρομέρο.

Οι γηπεδούχοι παρ’όλα αυτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 13ο λεπτό με τον Μέμφις Ντεπάι να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με την φανέλα των «Μπέμπηδων» και να πάρουν προβάδισμα δύο λεπτά πριν βγεί το πρώτο ημίχρονο με τον Ολλανδό εξτρέμ να βρίσκει δίχτυα για δεύερη φορά στην αναμέτρηση με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μπρουζές.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση αφού στο 94ο λεπτό ο Μαρουάν Φελαινί έγραψε το 3-1 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντεπάι από τα αριστερά και πηγαίνουν στο Βέλγιο έχοντας στις αποσκευές τους ένα σημαντικότατο προβάδισμα.

Την ίδια ώρα στο Ολίμπικο η Λάτσιο έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Λεβερκούζεν του Κυριάκου Παπαδόπουλου και με γκόλ του Μπαλντέ Κειτά 13 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης επικράτησε με 1-0 και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενώ ο ΑΠΟΕΛ πλήρωσε το μουδιασμένο ξεκίνημα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αστάνα, γνώρισε την ήττα με 1-0 δεχόμενος γκολ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης (από τον Ντζόλοτσιεβ στο 14′) και πλέον έχει μπει σε…περιπέτειες αφού την ερχόμενη Τετάρτη στην Λευκωσία καλείται να ανατρέψει το εισ βάρος του αποτέλεσμα.

Στην Λισαβώνα η Σπόρτινγκ υποδέχτηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Ζοζέ Αλβαδάδε σε μία……επανάληψη του τελικού του Κυπέλλου Ουέφα το 2005, επικράτησε 2-1 των Ρώσων και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Μόσχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν από το ξεκίνημα και έφτασαν στο γκολ μόλις στο 12′, όταν μετά από ωραία ασίστ του Ρουίς, ο Γκουτιέρες προ κενής εστίας έκανε το 1-0!

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους, που έπαιξαν στην αντεπίθεση, ήρθε στο 40′, όταν μετά από ασίστ του Ερεμένκο, ο Ντουμπιά πέρασε και τον Πατρίσιο, πριν κάνει το 1-1.

Τελικά, η πίεση των Πορτογάλων στο δεύτερο ημίχρονιο καρποφόρησε στο 82′, όταν μετά από εκπληκτική ασίστ του Καρίγιο με τακουνάκι, ο Σλιμανί πλάσαρε εύστοχα για το 2-1!

Τέλος στο Borisov Arena η Μπάτε Μπορίσοφ με γκολ του Γκόρντεϊτσουκ δεακαπέντε λεπτά πριν το τέλος επικράτησε της Παρτίζαν με το…»καθαρό» 1-0 και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης εν’όψει του επαναληπτικού στο Βελιγράδι.

Τα στιγμιότυπα όλων των χθεσινών αναμετρήσεων!!!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κλαμπ Μπριζ 3-1

Λάτσιο – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Παρτιζάν 1-0

Αστάνα-ΑΠΟΕΛ 1-0